Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

“Genç Fide” üretimi için hedef yılbaşı

“Genç Fide” üretimi için hedef yılbaşı
“Genç Fide” üretimi için hedef yılbaşı Küçük Menderes
Bu içerik 851 kez okundu.
Advert

Ödemiş protokolü, Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Ödemiş Kaymakamlığı ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın desteğiyle kurmak için çalışmalarını sürdürdüğü ‘Genç Fide Üretim Tesisi’nde buluştu. Kooperatif Başkanı ve Proje Koordinatörü Hüseyin Cabbar, yılbaşında tesisin hizmete girmesini planladıklarını belirtti.

Ödemiş’in Kayaköy Mahallesi Alabaş Mevkii yakınlarında havzanın önde gelen üretim alanlarından süs bitkilerine hastalıktan ari genç fide sunarak bu konuda yurtdışına olan ihtiyacı azaltmayı hedefleyen ‘Genç Fide Üretim Tesisi’nin şantiyesinde öğle yemeği düzenlendi. Hem havzaya hem de yurt genelindeki süs bitkileri sektörüne hitap edecek 110 dekar alanda kurulacak tesisteki yemekli toplantıya Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Şevket Akgün, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut Akın, Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş ve sektör temsilcileri katıldı. Projenin ortağı kurumlar adına Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, proje koordinatörü Hüseyin Cabbar’dan projedeki son durum hakkında bilgi aldı.

110 dekar alanda kuruluyor

Seralar ve idari binaların yapımının sürdüğü tesisin yılsonunda hizmete sunulmasının planlandığını ifade eden Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Cabbar, “Ödemiş’te devam eden bu projemizin geldiği son noktanın projeyi destekleyen ve yürüten kurumlarımızın görmesi açısından bu toplantıyı düzenledik. Ön tanıtım noktasındayız. Tesis için öngörülen yılbaşı. Ama inanıyorum ki Aralık ayının ortalarında burada çalışmalar tamamlanır. Yılbaşından 15-20 gün önce de üretime başlarız diye düşünüyorum. Tesisimiz 110 dekarlık alana kuruluyor. 16 bin 500 metrekare sera alanı, 1500 metrekare lojistik saha. 550 metrekare idari bina ve geri kalan saha da anaçlık parseli, bitki stok alanı, örtülü alan olarak projelendirildi. İstihdam konusunda öngörümüz 35 ila 50 çalışan arasında. Bu neden değişken diyebilirsiniz. İlk etapta 50-60 kişiyi istihdam edemeyebilir ama belli bir kadro ile başlayacaktır. İş büyüdükçe kadro da büyüyecektir” dedi.

Başar Uçar – Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”