Advert
Advert
Advert

HASTANE YOLU SORUNLA DOLU!

Ödemiş Devlet Hastanesi’nintaşınmasının ardından, trafikle ilgili sorunlar da su yüzüne çıkmaya başladı

HASTANE YOLU SORUNLA DOLU!
HASTANE YOLU SORUNLA DOLU! Küçük Menderes
Bu içerik 641 kez okundu.
Advert

Ödemiş Devlet Hastanesi’nin Zafer Mahallesi’ndeki yeni kompleksine taşınmasının ardından yaklaşık 6 ay geçerken, trafikle ilgili sorunlar da su yüzüne çıkmaya başladı. Yaya ve taşıtların aynı kapıdan giriş yapması, Ortaç Sokak’ta dolmuş durağı olmaması ve tüm dolmuş hatlarının aynı güzergâha girmesi sorunlardan sadece birkaçı oldu.

Polikliniklere hitap eden kapısı Ortaç Sokak’a bakan yeni hastanede hem taşıtlar hem de yayalar aynı giriş-çıkışı kullanıyor. Bu durum yayaları zorda bırakırken dolmuş durağının olmayışı sebebiyle hastane girişinin önü dolmuşların bekleme noktası haline geldi. İlçedeki beş şehir içi dolmuş hattının hastane güzergâhına girmesi ise zaten artışta olan trafik yükünü daha da etkiliyor.

Bölge sakinleri ve esnaflar sıkıntıların aslında çok basit çözümlerle giderilebileceğini belirterek, kurumların işbirliğiyle çevre sakinlerinin de görüşlerine başvurularak buradaki keşmekeş görüntüsünün bitirilebileceğini vurguladı.

“Yaya ve araç girişleri ayrılmalı

Gazetemize bölgede yaşanan sorunları anlatan Ortaç Sokak sakinleri ve bölgedeki esnaflar, “Ana sorunlardan biri yayalarımızın ve araçlarımızın hastaneye aynı girişten girmesi ve çıkması. Burası poliklinik girişi en yoğun yer. Şu anda günde en az 4 bin kişi girip çıkıyor. Kış mevsiminde bu hareketlilik 10 bin kişiye çıkacaktır. Yayalar ile araçlar aynı kapıdan girip çıkarken tehlikeler yaşanıyor. Şimdiye kadar 4 kişi ezilme tehlikesi atlattı. Burada hastanenin poliklinik girişi olarak mevcut taşıt kapısının hemen 10 metre sağına sadece yayaların kullanabileceği bir kapı açılırsa sorun ortadan kalkacaktır. Bunun devamı olarak da düzgün bir yaya geçidi olursa hastalarımız ve yakınları kolayca karşıya geçebilir. Şu anki görüntüde yayanın karşı kaldırıma geçmesi ölüme meydan okumak gibi bir şey.

Buraya düzgün bir dolmuş durağı gerekli. Böyle bir planlama olduğunu ceplerin oraya dolmuş durağı oluşturulacağını duyduk. Bir dolmuş durağı olursa dolmuşlar hastane kapısında bekleme yapmaz. Durakta da bilgilendirici levhalar olursa vatandaşımız nereye gideceğini bilir, korna çalarak yolcu beklemeler en aza iner.

“15 saniyede bir dolmuş geliyor”

Şimdi Ödemiş’teki beş tane şehir içi dolmuş hattı buraya giriyor. Bu da zaten hastane sonrası daha da yoğunlaşan Ortaç Sokak’ta trafik sıkışmalarına yol açıyor. Tüm hatların buraya girmesi trafiği etkilerken Zafer Mahallesi’nin sokaklarında da sıkıntılar yaşanmaya başladı. Konut alanlarının arasındaki sokaklarda çift taraflı araç parkları var. Dolmuşlara geçecek yol kalmıyor. Zaten buraya giren dolmuşların güzergâhlarının yüzde 50’sinden fazlası ortak güzergâh. Tüm dolmuş hatlarının girmesi yerine daha verimli çözümler bulunabilir. Saatler ayarlanabilir, belli saatlerdeki araçlar buraya girebilir, bunlar konuşulabilecek konular. Şu anda 15 saniyede bir dolmuş geliyor. Şoför esnafımız elbette ekmek mücadelesi veriyor, bu nedenle haklı olarak yolcusunu bekliyor ama bu durumda da Ortaç Sokak’ta tıkanmalar oluyor. Hastane önünde aynı anda üç ayrı dolmuşun olduğu böyle bir durum Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin çözüm bulması gerekir.

Yaya ulaşımı başlı başına mesele

Buradaki sorunların çözümleri aslında oldukça basit. Ama bunlar en başta yapılırken burada yaşayanların görüşünü alan yok, soran yok. Mahallenin muhtarı var, burada esnaflar olarak bizler varız. Gelip burada durum ne diyip bilgi alan yok. Fikrini soran yok. Hastane önünde zemin yükseltildi. Otopark cebi yaptılar yerden yüksekliği 40 santimetre araçların kapısı açılmıyor. Yayanın kaldırıma çıkması imkânsız. Yaya kapısında ezilme tehlikesi var, eczanelerin oraya geçerken ezilme tehlikesi var. Dolmuşa binebilmek bir mesele. Tüm bu keşmekeşin son bulması için insanlarımızın canının mı yanması lazım, üzücü olaylar mı olmalı illa ki? Daha kötü tablolar yaşanmadan önlem alınmalı. Kurumlar işbirliği içerisinde sıkıntıları gidermelidir” diyerek yaşanan sıkıntılara dikkati çektiler.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı