Advert
Advert
Advert

Bu romanda Ödemiş sokakları var!

"KALBİMDE ÇİVİLERLE UYUMUŞ GİBİYİM"

Bu romanda Ödemiş sokakları var!
Bu romanda Ödemiş sokakları var! Küçük Menderes
Bu içerik 1023 kez okundu.
Advert

Ödemişli genç yazar Anıl Can Uğuz’un ilk romanı "Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim" Doğan Yayın Grubu’ndan çıktı.

Kısa filmlerle aldığı ödüllerle adından söz ettiren Ödemişli genç yönetmen Anıl Can Uğuz ilk romanını da yayınladı. Doğan Yayın Grubu'ndan çıkan "Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim" annesini öldüreceği gün sabah yedide uyanan Mahir Küçük’ün hikâyesini anlatıyor.

 

Ödemiş sokaklarında geçiyor

Ödemiş sokaklarında geçen romanda ana karakteri olan Mahir, 17 yaşında olmasına rağmen hayat hakkında derin düşünmeye itilmiş ucube bir tip olarak okuyucunun karşısına çıkıyor.

Okuyucular kitap boyunca Mahir aracılığıyla neredeyse her cümlede kendisiyle birdenbire aynada karşılaşmış gibi oluyor ve aynadaki yansımalarına "Sen gerçekten ben misin" diye soruyor.

Bunun yanında zaman zaman çarpıcı bir baba-oğul anlatısına dönen roman, bu meseleyi de detaylıca irdeliyor. Din kültürü hocasının Hz. İsa’yı anlatması, karakterlerden Tufan’ın büyük dedesinin, babasının intikamını almak için dağa çıkıp adeta babası olan Çakırcalı Mehmet Efe olması tesadüf değil.

Mahir’in hikâyesini okurken yan yollara çokça sapan okuyucular, tüm o yan yolların aynı yerde birbirine kavuştuğunu görüyor. Tüm bunlar romanın merkezini besleyen ve kurmaca ile gerçek arasında gidip gelen küçük kaynaklar olarak göze çarpıyor.

"Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim" Uğuz'un ilk romanı olmasına rağmen, Don Kişot’tan bu yana gelen üstkurmaca tekniğinin ve postmodern anlatının son ürünü olan meta-romanın iyi örneklerinden biri olmaya aday çarpıcı bir hikâye halinde okuyucu ile buluşuyor.

 

25 yaşında hem yönetmen hem yazar!

Yayınlanır yayınlanmaz kitap sitelerinde büyük ilgi gören ve sosyal medyada yankı uyandıran "Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim" adlı romanını okuyucu ile buluşturmaktan büyük keyif aldığını söyleyen genç yazar Anıl Can Uğuz, Ödemiş'te ailesi ile yaşıyor. Daha önce kısa filmleriyle ödüller alan ve 25 yaşında ilk romanını yayınlayan Uğuz, aynı zamanda yeni mezun bir edebiyat öğretmeni olarak yeni eserleri için de çalışmalarını sürdürüyor.

Mahir Küçük'ün Ödemiş sokaklarında geçen çarpıcı öyküsü ile başladığı roman yolculuğunda henüz yolun başında olduğunu anlatan Uğuz, yeni romanlarında geçmişini ararken gelecekte kaybolan insan öyküleri ile kentlerde ve kırsalda yaşayan insanların kavram sorgulamalarına yer verebileceğini ifade etti. Şiirle de ilgilenen Uğuz, sinema alanında da önemli projeler için hazırlıkların sürdüğü mesajını verdi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sevda Karagözoğlu Örten     2018-10-10 Ödemişli olarak gurur duydum. Başarılar diliyorum. Kitaplarını okuyacağım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı