Advert
Advert
Advert

“Partimi değil, siyaseti bırakıyorum”

“Partimi değil, siyaseti bırakıyorum”
“Partimi değil, siyaseti bırakıyorum” Küçük Menderes
Bu içerik 464 kez okundu.
Advert

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CNN Türk televizyonunda canlı yayınlanan Tarafsız Bölge programında gazeteci Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. 1 Ekim’de yaptığı basın toplantısıyla 2019 yerel seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Başkan Kocaoğlu, bu kararının gerekçelerini bir kez daha anlattı. İBB Başkanı Kocaoğlu CHP dışında bir oluşumda da yer almayacağını belirterek, “Ben siyaseti bırakıyorum. Partimi bırakmıyorum. Ben CHP’liyim. Başka hiçbir oluşumun içinde olmam” dedi. Talep etmesi halinde CHP’nin kendisini yüzde 99.99 olasılıkla yeniden aday göstereceği düşüncesinde olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “Ben 15 yıllık görevimi bir arkadaşa devretmeyi daha doğru bulduğum için aday olmadım. Siyasetin emekliliği yok. Ama profesyonel bir hedefim de yok. Partime bu seçimde de sonraki seçimde de elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım”  diye konuştu.

 “2014 seçimlerinden önce aldığım bir karardı”

2014 seçimlerinden önce aldığı bir kararı hayata geçirdiğini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Belediye başkanlığı için 10 senenin yeterli olduğuna inanıyordum. O dönem Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı Sayın Binali Yıldırım olmuştu. Güçlü bir ismin karşısına çıktım” dedi. AKP’nin yine güçlü bir ismi aday göstermesi durumunda düşüncesinin değişip değişmeyeceği sorulan Başkan Kocaoğlu, “Şu anda siyasette AKP içinde bir numaralı isim Sayın Cumhurbaşkanı, 2 numara da Binali Yıldırım. Meclis başkanıyla yarıştım” diye konuştu.

Genel başkan olmak gibi bir düşüncesi olmadığını dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ben zaten siyasetçi değilim. Ben iş adamıyım. Siyasetle yolumuz kesişti. 2001’de siyasete girdik. 18 sene sonra da noktayı koymaya çalışıyoruz” dedi.

 “Kimseyle aramda problem yok”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Merkezi ile arasında bir sorun bulunmadığını da belirterek şunları kaydetti:

“Kimseyle aramda problem yok. Genel Başkan’ın kararımı açıkladıktan sonra beni aramasına, benim de Sayın Genel Başkanı aramama gerek yok. 2014 seçimlerinden sonra da her konuşmamızda kendisine aday olmayacağımı söyledim. Siyasette benim ilk öğrendiğim şey şu; bildiğin soruyu sormayacaksın. Genel Başkan benim aday olmayacağımı biliyor. Kaç senedir söylüyorum. Aday olmayacağımı bilen Genel Başkan’a, aday olmayacağımı açıklamaya ne gerek var?”

 “Ne İnceci, ne Kılıçdaroğlucuyum”

Parti içi rekabette taraf olmadığını belirterek, “Ne İnceci, ne Kılıçdaroğlucu’yum” diyen Başkan Kocaoğlu “Hiçbir zaman adamcı olmadım. Takım tutar gibi, adamcı siyaset yapmadım. Benim ekibim de yok. Doğru yapıyorsam gelin beni destekleyin. Siz doğru yapıyorsanız ben sizi destekleyeyim. Ben hata yapıyorsam siz ortak olmayın, siz hata yapıyorsanız ben ortak olmayayım. Değişimden kastım, Genel Başkan önderliğinde partide köklü bir değişim yapılmasıydı. Bunun adaylığımla hiçbir ilgisi yok. 2014 seçimlerinden 6 ay önce almış olduğum bir karardı” diye konuştu.

 “CHP’nin politika üreteceği bir mutfağı yok

CHP’de yapılması gereken köklü değişime ilişkin görüşlerini de açıklayan Başkan Kocaoğlu, partinin halka umut olacak politikalar geliştirmesini beklediklerini ifade etti. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Türkiye’yi nasıl yöneteceğini, ana problemlerin neler olduğunu, bunların nasıl tedavi edilip, ülkenin refaha çıkacağını bir yol haritası ile belirlemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Ekonomide, terörde, dış politikada ne yapmak lazım? CHP’nin bunları temellendiremediğini söylüyorum. 2007’den beri eski genel başkanımız Deniz Baykal’a da, Kemal Kılıçdaroğlu’na da defalarca anlattım. Bu partinin politika üreteceği bir mutfağı yok. Aynı şeyleri söyleyerek, aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuç beklemek bana göre doğru değil. Ülkeyi yönetecek partinin, kenti yönetecek belediye başkanının, şirketi yönetecek CEO’nun her hareketi ve her söylemi ile tutarlı bir projeden bahsetmesi lazım. Makro bir problemi konuşurken mikrodaki yansımalarını da halka anlatabilmelisiniz. Mikroyu konuşurken de makroya getirip bağlamanız lazım. Ben 15 senedir belediye başkanlığı yapıyorum. Aklın ve bilimin rehberliğinde hareket ediyorum. Yarımada, Bakırçay ve Küçük Menderes stratejik kalkınma planlarını akademisyen ve uzmanlarla birlikte hazırladık. ‘Siz ne istiyorsunuz, ne yapılırsa sizin ekmeğiniz büyür’ dedik.”

Üretici kooperatiflerinden miting kararı

Öte yandan 20 Ekimde İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılması planlanan Yerel Üretim Şenliğinde İzmir’deki üretim kooperatiflerinin temsilcileri şenliği Kocaoğlu’na dönüş çağrısı yapan mitinge dönüştüreceklerini duyurdu. Konuyla ilgili olarak Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun görevine devam etmesi için İzmir köylüsü olarak miting kararı aldıklarını açıkladı. Önceki gün Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ve muhtarlar, Bayındır Çiçek Kooperatifi, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Tire Süt Kooperatifi Başkanı, Beydağ Belediye Başkanı ve Beydağ'dan partililer ile Urla Bademler Kooperatifi, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile görüştü. Küçük Menderes Havzası'ndaki tarım ve hayvancılık kooperatiflerinin temsilcileri, Kocaoğlu’nun yeni dönemde de görevinde olması için Yücel’den talepte bulundu. Yücel’in “Bu taleplerinizi genel merkeze ileteceğim ama takdir genel merkezin ve Aziz Kocaoğlu’nun kendisine aittir” cevabını verdiği öğrenildi. 
Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden