Advert
Advert
Advert

Atlar 33. kez rahvan koştu

Atlar 33. kez rahvan koştu
Atlar 33. kez rahvan koştu Küçük Menderes
Bu içerik 846 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in Çaylı Mahallesi’nde Ödemiş Belediyesi ve Çaylı Rahvan Atları Binicilik ve Yetiştiricilik Spor Kulübü Derneği’nin ortak organizasyonuyla geleneksel Çaylı Rahvan At Yarışları Pazar günü yapıldı.

Yarış öncesi Cumartesi gecesi organizasyonun ev sahibi mahallesi Çaylı’da mahalle meydanında bir konser düzenlendi. Konserin ardından ise yarışın ağası seçimi gerçekleştirildi.

Yarış öncesi Çaylı’da şenlik gecesi

Konser öncesi Ödemiş Belediyesi’ni temsilen Başkan Yardımcısı Halil Güler bir konuşma yaptı. Güler konuşmasında, “Rahvan yarışı özellikle Ödemiş’e bağlı Çaylı’da, Ata sporu olarak bilinmektedir.  Bu geleneksel Rahvan At yarışının bu yıl da Ödemiş Belediyesinin desteği ile güzel bir heyecana sahne olacağına şimdiden inanıyorum. Rahvancılık Çaylı mahallesinde atalarımızdan ve dedelerimizden bu günlere kadar uzanmaktadır. Ben yarışma öncesi, tüm at sahiplerine şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Çeşitli türlerde şarkıların seslendirildiği konserin ardından yapılan ağalık seçiminde Ali Dereli ile Sefa Yeşil bir koçu açık arttırmada sembolik olarak satın alarak ağalık yarışına girdi. En yüksek parayı veren 2017 yılının da ağası olan Sefa Yeşil bir kez daha 33. Rahvan At Yarışlarının ağası oldu. Yarışmanın ağası Sefa Yeşil Kerimoğlu zeybeğini oynayarak geceye renk kattı.

184 at, binlerce seyirci

Cumartesi gecesi şenliğinin ardından Pazar günü yapılan ve katılımın her geçen yıl biraz daha genişlediği yarışta bu sene Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinden 184 at koştu. Çaylı Yarış Alanında yapılan yarışmaya; Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, belediye meclis üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, protokol üyeleri ve at yarışı tutkunları ve binlerce seyirci katıldı.

“Mart ayında yeni koşu alanımızda”

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem yaptığı konuşmada; “Türkiye’nin dört biryanından gelen misafirlerimiz var.  Yıllar önce bu ata sporunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla bu işi başlatanları rahmet ve minnetle anıyor, teşekkür ediyoruz.  Bizler de bırakıldığı yerden devam ettirmek için çalışıyoruz.  Ödemiş’te çok güzel bir yarış alanı yapıyoruz. Geleneksel yarışlarımızın daha iyi koşullarda ve daha çok katılımcıyla yapılması amacıyla Günlüce Mahallesi’nde yaptığımız yarış alanı Mart ayına kadar tamamlanacak. Mart ayında yapacağımız şehitler koşusunu da yeni alanımızda yapacağız. Bu yıl bir rekor kırılıyor. 184 at yarışıyor.  Muhtarımız ve tertip komitemizin emeği çok fazla, hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Çaylı Mahallesi Muhtarı İsmail Güçlü; “Bu yıl da Ödemiş Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşen Rahvan At yarışmaları Türkiye’nin dört bir yanından gelen rahvanların ilgisiyle 33. kez gerçekleşmektedir. Burada önemli olan geçmişten gelen bu güzel spor dalının gelecek nesillerimize aktarılmasıdır. Geleneksel yarışlarımızı bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleştirmekten son derece mutlu olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

“Rahvan yürüyüşü ata Türkler tarafından öğretilmiş”

Gün boyu devam eden yarışlar; Baş, Baş Altı, Büyük Orta, Küçük Orta, Deste, Dörtlü Tay, Üçlü Tay, İthal A ve İthal B olmak üzere 9 kategoride yapıldı. Yarışmada dereceye giren atların jokeylerine kupaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi. 

Geleneksel Spor Dalları Afyon İl Temsilcisi ve Federasyon Hakemi Mehmet Karagöz yarışlara ilişkin olarak şunları söyledi: “Rahvan at yürüyüşü Türkler tarafından ata öğretilmiş, çok kısa zamanda uzun mesafeleri kat edebilmesini sağlayan at yürüyüşü şekli. Türk töresini yaşatmak için biz de elimizden geleni yapıyoruz, inşallah gelecek nesillere bu töreyi aktarmak için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.”

At yarışı tutkunu Ödemiş Kayaköy’den Hasan Çavdar da; “Askere gitmeden evvelden beri yani 60 yıldır at yarışlarına giderim. Deve güreşlerini de takip ederim. Atları çok seviyorum, yarışlara da çok meraklıyım. Hiç yarış atı yetiştirmedim ama binek atı sahibi olmuştum vaktiyle. Sadece seyrederim ve çok keyif alırım. 17 yaşından beri gidebildiğim tüm yarışlara gittim,  bugün de nasip oldu Çaylı'ya at yarışlarına geldim. Çok mutluyum. " dedi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!