Advert
Advert
Advert

Böyle soygun görülmedi!

HALKIN YAYLAYA GÖÇ ETMESİNİ FIRSAT BİLMİŞLER

Böyle soygun görülmedi!
Böyle soygun görülmedi! Küçük Menderes
Bu içerik 2401 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Rahmanlar Barajı ile birlikte sular altında kalacağı için yeri değişecek mahallelerden Dereuzunyer’de vatandaşların yaylaya göç etmesini fırsat bilen hırsızlar mahalleyi adeta talan etti. Camideki avizeden tuvalet kapılarına kadar birçok şeyin çalındığı böyle bir duruma ilk kez rastlanıldığı öğrenildi.

Yaklaşık 200 yıldır yerleşik durumda oldukları Dereuzunyer Mahallesi’nden 11 kilometre uzaklıktaki Başova Yaylası’na göç eden vatandaşların evleri hırsızların hedefi oldu. Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığı toplu hırsızlık olayını çözmek için çalışma başlattı. Vatandaşların kış mevsimini geçirip yılın kalanını Başova Yaylası’nda geçirdiği Dereuzunyer Mahallesi’ndeki şaşkınlık yaratan olayla ilgili açıklama yapan muhtar Hasan Fırtına, olayı 10 gün sonra fark ettiklerini söyledi.

Kapının olmadığını görünce fark ettiler

Önceki gün köyden geçerken, görev yaptığı muhtarlık binasının hemen dibinde bulunan tuvalet kapısının yerinde olmadığını, olaydan şüphelendiğini vurgulayan Fırtına “Önceki gün yayladan Ödemiş’e gelirken muhtarlık bürosuna baktığımda ilk önce tuvalet kapısının yerinde olmadığını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadım. Hemen etrafa baktığımda bazı evlerinde kapılarını kırılmış olduğunu da fark edince yaylada yaşayan mahalle sakinlerimizin evlerine gelmelerini istedim. Ayrıca konuyu hemen Jandarma Ekiplerine haber verdim. 140 haneli köyümüzde evlere girildiğini, kapılarının zorlandığı, bazı kapıların da kırılarak girildiğini gördük.

1,5 ay önce de kamera sistemi çalınmış

Ama bundan 1,5 ay önce köyde sadece benim görev yaptığım muhtarlık bürosunda kamera sistemini komple söküp almışlardı. Bizler de Jandarma ekiplerine haber vermiştik. Ancak tekrar buraya güvenlik kamerası taktırmamıştım. İşte bence bu hırsızlığı yapanlarla 1,5 ay önce hırsızlık yapanların aynı kişiler olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Camideki avizeyi de çalmışlar

Hem muhtarlık bürosundan hem de evinden çok sayıda eşyanın çalındığını aktaran Fırtına, “Büromda internetin ekipmanları, bilgisayar, yazıcı, döner koltuk; camide de avizeye varana kadar soymuşlar. Sonra benim evime gelip evden buzdolabı, çamaşır makinesi, iki tane soba, bir tane fırın, ocak, arabanın örtüsü, demir örtü bırakmayıp çalıp gitmişler. Eşyaları çalarken yukarıdan atmışlar bir de.  Evde sadece ayak izleri var. Yalnız bunun için hurdacıların işi olduğunu düşünüyoruz. Köyden 10 tane kapıyı kırmışlar. Yaylada olmamızı fırsat bilip köyde bir şey bırakmamışlar” dedi.

Jandarma ekiplerinin Dereuzunyer’de geniş çaplı incelemelerle delil topladığını anlatan Fırtına şunları söyledi: “Benim evimde birden fazla ayak izi olduğunu fark ettik. Jandarma ekiplerimiz bunların hepsine baktı, evlerdeki kilitlerden parmak izi topladı. Geniş çaplı bir inceleme oldu. Bizler Jandarma ekiplerimize sonuna kadar güveniyoruz. Bir an önce bu hırsız veya hırsızların yakalanmalarını istiyoruz”

“İlk kez böyle bir olayla karşılaştık”

Mahalle sakinlerinden Hulisi Avcı, “Mahalle sakinlerimiz yazın tamamen yaylaya taşınıyorlar. Uzun yıllardan beri durum böyle. Bazı evlerin kapıları kırık, kilitleri kırmışlar. Neredeyse bütün evleri yoklamışlar. Muhtarlık ofisini soymuşlar. Bundan 1,5 ay önce de kamera sisteminin yerinden söküldüğünü öğrenmiştik. Belki de bunlar aynı şebekedir. Camideki avizeden, tuvalet kapısına kadar çalmışlar. Böyle bir hırsızlık hepimizi şaşırttı. İlk kez böyle bir hırsızlık olayıyla karşı karşıyayız” dedi.

Turgay Konuralp

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!