Advert
Advert
Advert

Müzeden haberdar mıyız?

Müzeden haberdar mıyız?
Müzeden haberdar mıyız? Küçük Menderes
Bu içerik 551 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Ödemiş Müzesi yılın ilk 8 aylık bölümünde İzmir’in en az ziyaret edilen müzesi oldu. 8 ayda sadece 1154 kişi Ödemiş Müzesi’ni ziyaret etti.

2012-2015 yılları arasındaki restorasyon ile çehresi tamamen değişen, teşhir salonları ve bölge kültürünü yansıtan temalı bölümleri ile Birgi yolunda yeniden hizmete giren Ödemiş Müzesi, 2018 yılının ilk 8 aylık bölümünde İzmir’de en az ziyaret edilen müze oldu.

Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 300 ziyaretçi artarken Ödemiş Müzesi, İzmir’deki en az ziyaretçi çeken müze olma özelliğini sürdürdü. Her ay ziyaretçi sayısı 200’ü bile bulmayan müze yörenin tarihine ve kültürüne ışık tutmasına karşın ilgi görmüyor.

2018 yılında en az ziyaretçi sayısı 71 ziyaretçi ile Haziran ayında gerçekleşirken Ödemiş Müzesi en çok ziyaretçiyi nisan ayında gördü. 182 kişi Ödemiş Müzesi’ni gezdi. Ağustos ayındaki ziyaretçi sayısı ise 175 oldu. 2016 yılının ilk 8 ayında 6 bin 105 ziyaretçiyi çeken Ödemiş Müzesi’nde 2 yıl içerisinde ziyaretçi sayısı yaklaşık 5 bin kişi azaldı. Her yaştan vatandaşa hitap eden modern ortamı ve sahip olduğu eserlerle adeta keşfedilmeyi bekleyen Ödemiş Müzesi, okulların düzenleyebileceği etkinlikler için de güzel koşullara sahip.

Önce Ödemişlilere tanıtılmalı!

Ödemiş ve çevresinde kazı çalışmalarıyla da bölge tarihine sahip çıkmaya çalışan Ödemiş Müzesi’ni tanıtacak daha çok etkinliğin gerekliliğine vurgu yapan vatandaşlar, en başta öğrencilerin yaşadıkları ilçeyi ve çevresini tanımak adına mutlaka müzeye ziyaret etmeleri gerektiğini dile getirdi. İlk 8 ayda sadece 1154 kişinin ziyaret ettiği Ödemiş Müzesi’ne en yakın müze olan Tire Müzesi’ni ise aynı dönemde 5 bin 49 kişi gezdi.

Çakırağa Konağı halen kapalı

Birgi’de bulunan Çakırağa Konağı Müzesi restorasyon çalışmaları sebebiyle ziyaretçiye kapalı kalırken İzmir’in ilk 8 ayda en çok ziyaret edilen müze ve ören yeri 991 bin ziyaretçi ile Efes Antik Kenti oldu. Torbalı’da bulunan Metropolis’i 5 bin 339 kişi ziyaret etti.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı