Advert
Advert
Advert

Soyer: “Üreticilerimiz için meralar vazgeçilmezdir”

Soyer: “Üreticilerimiz için meralar vazgeçilmezdir”
Soyer: “Üreticilerimiz için meralar vazgeçilmezdir” Küçük Menderes
Bu içerik 632 kez okundu.
Advert

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün Soyer, İzmir’de düzenlenen Mavişehir Gastronomi

Festivali’nde ünlü şeflerle, gazetecilerle ve tüketicilerle bir araya geldi. Festivale gelen katılımcılar ve tüketiciler Soyer ile yaptıkları sohbette, et ve süt ürünlerinin market raflarında fiyatlarının her geçen gün artmasından rahatsızlıklarını dile getirdiler. Soyer “TÜİK, sofralarımıza lezzet katan ve insan beslenmesinde önemli yer tutan, en temel gıdaların başında gelen et ve süt ürünlerinin fiyatlarının, geçtiğimiz yıla göre %50’ye yakın arttığını açıkladı. Üreticiler, sattıkları et ve süt fiyatlarında böyle bir artış olmadığı gibi, yem fiyatlarının geçen yıla göre neredeyse %50 arttığını ve para kazanamadıklarını söylüyorlar. Üreticimiz zor durumda, üretimden vazgeçmek noktasına geldi. Onlar, bu ülkenin gıda ihtiyacını, emekleri ve alın terleriyle çalışarak karşılayan insanlar. Görüyorum ki, Tüketiciler de üreticiler de bu durumdan memnun değiller. Bu sorunu çözmek için, doğru politikalar uygulamak gerekiyor. Ülkemizin gıda ihtiyacını ithalatla çözmemiz mümkün gözükmüyor. Sadece tüketen ve ithal eden bir ülke değil, üreten, üreten, üreten bir toplum olmalıyız” dedi.

“Meralar kaliteli kaba yem temin alanıdır”

Ülkede et açığını karşılamak ve üretimin karlı bir hale gelmesini sağlamak için üreticilerin fabrikasyona yeme muhtaç olmamaları ve mera alanlarının doğru değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Soyer, “Et ve süt fiyatlarının artışının en temel sebeplerinden bir tanesi üreticilerin yem ihtiyaçlarını karşılamıyor olmaları. Eğer üreticilerimizi sadece kesif yem yani fabrika yemine bağımlı kılmak yerine kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını daha ucuza karşılayabilmelerini sağlarsak, et ve süt üretimimiz artar ve fiyatlar düşer. Kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılayabilmenin en önemli yollarından biri, çayır mera alanlarımızın bir an önce ıslah edilerek üreticilerimize tahsisi ve yem bitkisi üretimini artırmaktan geçmektedir” diyerek çayır ve mera alanlarının önemini vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığının verilerine göre ülkemizin son 50 yıllık çayır ve mera alanları varlığımızı değerlendiren Genel Başkan Soyer, “Geçtiğimiz 50 yılı incelediğimizde 22 milyon hektar olan çayır ve mera alanlarımız, bugün 10 milyon hektara inmiş durumda. Çayır ve mera alanlarımızı korumalı ve onları ıslah ederek dünya ülkelerinde olduğu gibi kaliteli kaba yem ihtiyacımız buralardan sağlamalıyız. Üreticilerimiz için çayır ve meralar vazgeçilmezdir” dedi.

Onur Karagöz

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı