Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Küllerinden doğacak!

Küllerinden doğacak!
Küllerinden doğacak! Küçük Menderes
Bu içerik 1573 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te 2014 yılında çıkan yangında büyük zarar gören Devlet Demiryolları’na ait hangar sil baştan inşa ediliyor. Uzun süre enkaz olarak kalan bölgede aslına uygun şekilde inşa edilecek hangar için temel atıldı.

Ödemiş’te Emmioğlu Mahallesi’nde uzun yıllar yük trenleri için kullanılan daha sonra Ödemiş-İzmir demiryolunda sadece yolcu taşımacılığının yapılması ile depo olarak değerlendirilmeye başlanan tarihi hangar saman deposu olarak kullanıldığı dönemde çıkan yangında tamamen yandı. Geriye kararmış iskeleti kalan hangarın yeniden hayat bulması için çağrılar sonuç getirdi.

 

4,5 yıllık enkaz temizlendi

Yaklaşık 5 yıllık bekleyişin ardından TCDD İzmir (3. Bölge) Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Nisan ayı sonunda restorasyon ihalesine çıkıldı. İhale sonrası sözleşmenin imzalanması ile birlikte Haziran ayı sonundaHaziran’da yer teslimi yapıldı.

Yer teslimi sonrası Ödemiş’e demiryolu ile gelenleri karşılayan enkaz kaldırıldı. Yüklenici firma ekipleri temel atarak çalışmalara başladı. 300 takvim günü içerisinde tamamlanacak projede Ödemiş’in tarihi hangarları çam ağacından yapılma direklerle ayağa kaldırılacak.

 

Yaşayan bir tesise dönüşsün

Yine ahşap görünümünde olacak tarihi hangarların Tire ve Bayındır’da olduğu gibi etkinlik salonu veya kafeterya olarak hizmete sunulmasının bölgeye hareket getireceğini söyleyen Demiryolu Caddesi sakinleri, hangarın yaşayan bir tesise dönüşmesi gerektiğini belirtti. Vatandaşlar, yaklaşık 5 yılsonunda da olsa enkazın kaldırılıp tarihi binanın yeniden canlandırılmasının önemli olduğunu söyledi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, hangarın yeniden canlandırılması konusunda daha önce yaptığı açıklamalarda TCDD’nin hangarı restore etmesi durumunda hangara ve bölgedeki lojmanlara tesis açmak adına talip olduklarını söylemişti.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”