Advert
Advert
Advert

Binaların arasına sıkışmış bir tarih

Binaların arasına sıkışmış bir tarih
Binaların arasına sıkışmış bir tarih Küçük Menderes
Bu içerik 534 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Emmioğlu Mahallesi Müftüler Sokak’ta bulunan 221 yıllık tarihi çeşme yok olmaya yüz tuttu.

Etrafında giderek artan yapılaşma ve bakımsız haliyle geçmişte hayat verdiği günleri mumla arayan Müftüler Sokak’taki 1797 yılından kalma çeşme ilgi ve bakım bekliyor. Vesile Hanım Çeşmesi olarak da bilinen 221 yıllık çeşme uzun yıllar binaların arasında kaldıktan sonra Müftüler Sokak’ta 2013 yılında Ödemiş Belediyesi’nin Sokak sağlıklaştırma çalışmasıyla ortaya çıkartıldıysa da geride kalan 5 yılda restorasyon adına adım atılmadı. Her geçen gün artan yapılaşma ile çevresindeki binaların duvarları arasında kalan ve içerisinde aylandız ağacı büyümeye başlayan çeşme yok olmaya yüz tuttu.

 

Eker gündeme getirmişti

Geçtiğimiz yıl çeşmenin yürekleri acıtan halini gündeme taşıyan Ödemişli tarih araştırmacısı Zeki Eker, “Bir kentte tarihi eser bulunması, o şehrin tarihi kimliğini ortaya koyar. Burada bulunan çeşme tarihi bir çeşme ve 220 yıllık. Çeşmeler bizim medeniyetimizi, şehir medeniyetini ve kimliğini oluşturur. Hicri 1213 miladi 1797 senesinde yapılan çeşme eski kimliğine mutlaka kazandırılmalı. Buradaki çeşmenin kitabesinde, 'Ali Kılıç Kerimesi Vesile Hanımın Hayratı olarak yapılmıştır' diye yazıyor.

Ben de yok olmaya yüz tutmuş böylesine eski tarihi çeşmenin, bir Ödemişli olarak korunmasını istiyorum. Ödemiş’te tarihi çeşmeler çok idi, artık günümüzde böyle çeşmelerden sadece dört tanesi kaldı. Çeşmenin bu görüntüsü bizleri çok üzüyor. Yetkililerden tarihi çeşmenin aslına uygun olarak restore edilmesini istiyoruz” demişti.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı