Advert
Advert
Advert

Yağcı: “Anne sütü bir beslenme hakkıdır”

Yağcı: “Anne sütü bir beslenme hakkıdır”
Yağcı: “Anne sütü bir beslenme hakkıdır” Küçük Menderes
Bu içerik 1342 kez okundu.
Advert

Ödemiş Devlet Hastanesi’nde “Emzirme Haftası” için düzenlenen konferansta konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bölümünden Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, anne sütünün koruyuculuğuna dikkat çekti.

Hastanenin konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Ödemiş İlçe Sağlık Müdürü Dr. Serhat Pirinççi, Başhekim Dr. Ömer Koçak ile hastane personeli katıldı. Konferansın açılışını yapan Başhekim Dr. Ömer Koçak, “Farkındalığı arttırmak adına Ödemiş Devlet Hastanemizde Emzirme Haftasında önemli bir bilgilendirme konferansı olduğunu düşünüyorum.  Ayrıca bilindiği üzere hastanemizde doğum konusunda yoğunluk yaşanmaktadır” dedi.

Daha sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı bebeğin doğması, büyümesi, gelişmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları ve anne sütünün önemini paylaştı.

Bebeğin anne karnından itibaren ilk 1000 günlük yolculuğunun son derece önemli olduğunun altını çizen Yağcı şunları ifade etti: “Hayatın en önemli dönemi, anne karnında geçen ve bebeklik çağını kapsayan ilk 1000 gün. Bundan daha hızlı geliştiğimiz, başka bir dönem olmadığı için sağlıksız beslenmenin zararını o bebek çekiyor. Bu inanılmaz bir büyüme. İlk bir yıl içinde 3 kat büyürüz. Büyüme dışında gelişmenin de oldukça önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Annelerin bebeklerini sadece karın doyurmak yerine sağlıklı beslemek bilinci kazandırılmalıdır. 2 yaş sonunda beslenmenin ve diğer doğruların önemi daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Gebelik dönemi çok iyi izlenmeli. Yapılan yanlışların ve doğruların paylaşılması bu ülkeye kazandırılacak sağlıklı bireyler olarak sonuçlanacaktır. Burada o çocuğun hakları çok iyi korumalı ve ailelere gerekli bilinç kazandırılmalı. Yaradan diyor ki çocuk normal şartlarda doğmalı sezaryene gitmemeli. Bakın çocuğun yüzü yere bakıyor yer çekiminin önemini burada da görüyoruz. Başı kurtulduktan sonra gövdesi de sağlıklıca dışarı çıkıyor.

İlk iki gün anne sütünü verebilmek için çok önemli bir fırsat. Bebek anneden ayrılınca çocuğun şekeri düşüyor. Anne sütü ile beslenen bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi çok daha hızlı oluyor. İlk gelen anne sütü ile kısa zincirli yağ asitleri devreye girince, ideal bir bağırsak bariyeri oluşur. İlk ay anne sütü verelim dememizin arkasında ki sebep ikinci beyin denilen mikrobiota. Sezaryen ile doğumlarda anne sütünü kaybetme riski artıyor. Bebek, anneden faydalı bakterileri alamadığı gibi riskli durumlar da gerçekleşiyor. Sezaryen doğum öte yandan çocukluk çağı besin alerjilerinde de risk oluşturuyor. Anne sütü ile çocuğun sadece karnını değil ruhunu da besleyeceğiz. Anne sütü bir beslenme hakkıdır. Anne sütü çocuğun beden sağlığı ve akıl sağlığı için oldukça önemli.

Anne sütünün koruyuculuğu oldukça geniş. Obeziteden tamamen kurtulmak için tip 2 diyabetten korunmak için ilk bin günde anne sütü diyoruz. Bebeğin sık sık ağlayıp aranması sütün yetersizliğini göstermez. Anne sütü ilk üç ay asgari 500 g almalı. Yeterlilik ağırlık takibi ile değerlendirilir. Anne sütü ideal karbonhidrat, ideal lipid, ideal protein profili, yüksek biyoyararlılık sağlar. Dünya sağlık örgütü ilk altı ay anne sütünü tavsiye ediyor. 6-9 ay ek gıdayla bir tanıştırma dönemidir. TNSA’nın verilerine bakıldığında, anne sütü oranı her geçen gün azalıyor.

Anne sütü yokluğunda banka sütü formülü dendi, ancak herhangi bir ilerleme gözlenmedi. Doğru olan anne sütü, yoksa başka bir anne sütü, hiçbiri yoksa endüstriyel ürünler diyoruz. Ek besinlere altıncı aydan önce başlamak doğru değil. 6-9 ay ilave kalori 200 kalori kadardır. 9-12 ay arası 300 kalori. 13-24 ay arasında ise 550 kalori öneriyoruz. Sezaryende ve antibiyotik dünya birincisiyiz. İlk 1000 günde daha doğru beslenen çocuklar daha hızlı büyüyor ve gelişiyor. Sezaryen ile mücadelede riskleri annelere anlatalım, bakalım isteyecekler mi? Türkiye’de bu durumla ilgili olarak kamu spotu dahi yok. Yaratanın bebek için sunduğu bu mükemmel bir besin olan anne sütüne kusur bulmak doğru değil. Anne sütü yüksek zekâ puanından tutunda, alerjiden kansere kadar koruyor. Unutmayın ki boyu uzayan çocuk sağlıklıdır.”

Turgay Konuralp

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti