Advert
Advert
Advert

O davada karar çıktı

O davada karar çıktı
O davada karar çıktı Küçük Menderes
Bu içerik 2103 kez okundu.
Advert

Gazetemiz köşe yazarlarından Avukat Erdem Boyacı’ya 2015 yılında bir sosyal paylaşım sitesinde yaptığı bir paylaşımı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a 'Hakaret' ettiği iddiasıyla açılan davada karar 9 duruşmanın sonunda çıktı. Söz konusu paylaşım nedeniyle yapılan suçlamada mahkeme hakaret suçunun işlenmediğine ve Boyacı’nın beraatına karar verdi.

Ne olmuştu?

Avukat Erdem Boyacı’nın Ödemiş Baro Temsilcisi olduğu dönemde bir sosyal paylaşım sitesinde paylaşımı nedeniyle bir vatandaşın BİMER’e yaptığı şikâyet üzerine savcılık iddianame hazırlamış, hazırlanan iddianamede “Cumhurbaşkanı'nın elinde alkollü içki bardağı olduğu, alkollü içki kullandığı kanısı uyandıracak şekilde montajlanmış olan resmi paylaşarak Sayın Cumhurbaşkanı hakkında toplumun sahip olduğu düşüncesi, duygu ve değer yargılarını sarsmaya yönelik fiil izafe ettiği, onur şeref ve saygınlığını ihlal etti" belirtilmiş ve Boyacı hakkında 1 ila 4 yıl arası hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Erdem Boyacı’nın açıklaması:

“2015 yılında sosyal medyada bilgi kirliliği yapılmaması gerektiğini sergilemek amacıyla yaptığım bir paylaşım, art niyetli biçimde ve kimliğini gizleyen Torbalı’dan bir kişinin BİMER’e şikâyeti üzerine hakkımda “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlaması ile Baro temsilcisi ve yöremizde altın madeni açılma çabalarına karşı mücadele verdiğimiz Havzaplat sözcüsü olduğum dönemde dava açılmış olup, 3 yılı aşan yargılama süreci beraat ile sonuçlanmıştır. İzmir Barosuna kayıtlı Ödemiş’ten ve İzmir’den 99 avukat davaya vekalet koyarak savunmamı üstlenmiş ve kanunda suç sayılacak herhangi bir eylem olmadığından bahisle beraatıma karar verilmiştir.

Cumhurbaşkanlığına hakaret suçunun, ihbarcı ve art niyetli kişilerce kullanılamayacağı, ifade özgürlüğünün karşısında Demokles’in kılıcı gibi kullanılamayacağı, yargının geç de olsa tarafsız ve bağımsız karar vermesi gerektiği ve verebileceği bu davamızla bir kez daha görülmüştür.

Hukuki dayanaktan yoksun, asılsız ve ironi teşkil eden suçlama nedeniyle yargılama boyunca bana desteklerini esirgemeyen ve burada adlarını sayamayacağım kadar çok sayıdaki meslektaşlarıma, aileme, dostlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Adalet bazen kör de olur, topal da olur ama varacağı yeri buluyor.”

Gülten Kır Güzel

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı