Advert
Advert
Advert

Sertel: “Yerel basın feryat ediyor”

Sertel: “Yerel basın feryat ediyor”
Sertel: “Yerel basın feryat ediyor” Küçük Menderes
Bu içerik 410 kez okundu.
Advert

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yerel basının sorunlarını aktarmak amacıyla Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Altı yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı yaptığını hatırlatan ve Anadolu basınının sorunlarını bildiğini aktaran Sertel, yerel basınının ekonomik anlamda çok kötü bir dönemden geçtiğini belirterek çözüm önerilerini sıraladı.

 

“Yerel gazetenin aylık matbaa gideri 50 bin lirayı geçti”

SEKA Kağıt fabrikasının özelleştirilmesiyle birlikte gazete kağıdı konusunda tamamen dışa bağımlı hale gelen yerel gazetelerin kapısına kilit vurma noktasına geldiğini belirten Sertel, şunları söyledi: “Gazete kağıdında yurtdışına bağımlılık son bulmalıdır. SEKA'nın özelleştirilmesi, devletin kâğıt üretiminden vazgeçmesi sonucu ülkemiz kâğıt konusunda dışa bağımlı duruma gelmiştir. Bunun sonucu döviz kurlarındaki artış ve dünyada kâğıt tüketiminin artması en çok yerel basını etkilemiştir. Şöyleki, son yıllarda gazete kâğıdının döviz bazında tonu 500 dolardan 850 dolara çıkmış, bunun üzerine Türk parasının dolar karşısındaki büyük kaybı da eklenince sektör darboğaza girmiştir. 2018 yılının ilk aylarında gazete basım ve kağıt gideri toplam giderler içinde yüzde 30-35 oranındayken son zamlarla bu rakam yüzde 60-70'lere çıkmıştır. Matbaa baskı ve kâğıt gideri artık yerel basının yaşamını sürdürmesinde hayati önem taşımaktadır. Gazeteler matbaa maliyeti altında adeta ezilmektedir.”

 

“BİK zamları güncellensin”

Basın İlan Kurumu’nun üç yıllık bekleyişin ardından resmi ilan fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yaptığını belirten Sertel, döviz kurundaki yükselmeler ve artan girdi maliyetleri nedeniyle bu zammın eridiğini söyledi. Resmi İlan fiyatlarına acil olarak yeni bir zam yapılması gerektiğini vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Çay kaşığı ile verilen kepçeyle geri alındı. Tam üç yıldır sürüncemede bırakıldıktan sonra ancak bu yıl küçük bir artışla (%20) yürürlüğe giren BİK resmi ilan tarifesi en az yüzde 30 oranında arttırılmalıdır. Basın İlan Kurumu’nun halen uygulamakta olduğu yüzde 15 oranındaki komisyon oranı yüzde 10'a indirilmelidir” diye konuştu.

Basın kuruluşlarının SGK primlerinde indirime gidilmesi ve en önemli girdi olan kağıt, kalıp ve mürekkep fiyatlarında KDV oranı olabilecek en alt limite çekilmesi gerektiğini dile getiren Sertel, “Gazete işletmelerinin vergi ve SGK yapılandırmaları dâhil tüm borçları 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmelidir. Buna paralel olarak 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek olan “Borcu yoktur yazısı” uygulaması 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmalıdır” dedi.

 

 “Sayın Sertel de BİK de çözüm için çalışıyor, bu nedenle memnunuz”

Milletvekili Atila Sertel’in açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulunan gazetemiz yayın hakkı sahibi Vildan Çetin ve genel koordinatörümüz İsmail Atahan Keçeci Sertel’e konuyu gündeme taşıdığı için teşekkür etti. Çetin ve Keçeci; “Basın İlan Kurumu’nun 28 Eylül 2018 tarihli yönetmelik ile bu konuda tedbir geliştirmeye çalıştığını, çözümün bir parçası olmak istediklerini ve desteklerini hissediyoruz. Sayın Sertel de mesleki duyarlılıkla sorunlarımızı gündeme getiriyor. Biz dolardaki yükselişe paralel gelişen kağıt fiyatlarındaki artış nedeniyle şimdilik ön tedbir olarak 16 sayfadan 12 sayfaya yayınımızı indirdik. BİK’in de çözüm arayışı içinde olduğunu biliyoruz. Yılbaşından sonra reel durumu daha soğukkanlılıkla görebileceğimiz kanısındayız. Biz her şeye rağmen nitelikli üretim ve yayınlarla işimizin başındayız ve olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gülten Kır Güzel

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı