Advert
Advert
Advert

Ödemiş’te Emzirme Haftası etkinlikleri

“İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ!”

Ödemiş’te Emzirme Haftası etkinlikleri
Ödemiş’te Emzirme Haftası etkinlikleri Küçük Menderes
Bu içerik 1163 kez okundu.
Advert

Ödemiş Devlet Hastanesi her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Dünya Emzirme Haftası için etkinlikler düzenleyerek ilk 6 ay sadece anne sütünün önemine dikkat çekti.

2003 yılında Bebek Dostu Hastane unvanı alan Ödemiş Devlet Hastanesi’nde “Dünya Emzirme Haftası” etkinlikleri başladı. Poliklinik girişine stant kurulurken anne sütü için farkındalık oluşturmak üzere kitap ayracı, lokum ve su dağıtıldı. Bilgi almak isteyenler Emzirme Danışmanı Neriman Denli, Yeliz Pekdoğan ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ÇEKÜS Birimi Çalışanı Hemşire Birgül İşlek tarafından anne sütü ve emzirmenin önemi konusunda bilgilendirildi.

Başhekim Yardımcısı Dr. Aytül Şen Güler de çocuk, kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde yatan anneleri ziyaret edip çiçek sundu ve konuyla ilgili bilgilendirme yaptı. “Emzirme yaşamın temelini yansıtır” teması ile kutlanan haftada dünyada ilk 6 ay sadece anne sütü alan bebek oranının sadece %38 olduğuna dikkat çekildi.

“Her damlası altın değerinde”

Ödemiş Devlet Hastanesi Bebek Dostu Hastane Koordinatörü Yeliz Pekdoğan, anne sütünün her damlasının altın değerinde olduğunu ifade ederek, “Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan ideal içeriğe sahip olması nedeniyle önemlidir. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerle kıyaslandığında tüm nedenlere bağlı bebek ölümleri, ağırlıklı olarak anne sütü alanlarda 1,5 kat, kısmen anne sütü alanlarda 4,8 kat, emzirilmeyenlerde ise 14,4 kat daha yüksek bulunmuştur.

Doğumdan hemen sonra anneden gelen sarımsı ilk ağız sütünü (kolostrum)bebeğin alması için anne bebeğini ilk bir saat içinde emzirmelidir. Bebek ilk 6 ay sadece anne sütü 6 aydan sonrada kademeli olarak ek gıdalara başlayarak en az iki yaş ve ötesine kadar emzirilmelidir. İlk altı ay bebek her istediğinde emzirilmelidir. Anne sütünün içeriği bebeğin ayına göreve ihtiyacına göre değişmektedir. Her annenin sütü kendi bebeğine ikiz bebeklerde dâhil olmak üzere yeter. Anne sütünü arttırmanın tek yolu bebeği her istediğinde sık sık emzirmektir. Bebeğin besleneceği zamanda bebeğinin yanında olamayacak anneler (çalışan anneler gibi) sütlerini sağarak saklayabilirler. Anne sütü oda ısısında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve derin dondurucuda 3 ay bekleyebilir. Bu süt bebeğe verileceğinde benmari usulü ile(anne sütünün bulunduğu kap,ocak üzerindeki veya fırın içerisindeki sıcak su dolu bir başka kabın içine oturtulması) ılıtılarak bebeğe kaşıkla verilmelidir. Meme reddi yapacağından, ağız-diş yapısını bozacağından ve enfeksiyonlara sebep olabileceğinden dolayı emzik ve biberon kullanılmamalıdır” diye konuştu.

Neden anne sütü?

Anne sütünün önemini aktaran Pekdoğan şöyle devam etti: Peki neden anne sütü? Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin kendi annesinin sütüdür. Her zaman hazır, temiz ve uygun ısıdadır. Mükemmel besin içeriğine sahiptir. Kolay hazmedilir. İlk ağız sütü bebeğin ilk aşısıdır. İçerdiği A vitamini ile göz hastalıklarına karşı bebeğinizi korur. Sarılığı önler. Bebeği demir eksikliğinden korur. Bağırsakları koruyucu etkisiyle kabızlığı önler, ishale de engel olur. Alerji riskini azaltır. İleri yaşlarda oluşabilecek kalp rahatsızlıkları, diabet, kanser gibi hastalıkların olasılığını da azaltır. Emzirme ile siz ve bebeğiniz arasında sevgi dolu bir ilişki ve duygusal tatmin olur. Bebeğin zekâ seviyesini arttırtır. Emziren annelerde yumurtalık ve meme kanseri riski en az orandadır”.

Şazenuş Keskin

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı