Advert
Advert
Advert

“İyi tarım” Selçuk’ta gelişiyor

“İyi tarım” Selçuk’ta gelişiyor
“İyi tarım” Selçuk’ta gelişiyor Küçük Menderes
Bu içerik 276 kez okundu.
Advert

Selçuk’un Gökçealan Mahallesi’nde İyi Tarım Uygulamalarına katılan üreticiler sertifikalarını aldı. İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ne katılan 18 üretici katılım belgelerini Gökçealan Hizmet Birimi’nde düzenlenen törenle protokol üyelerinin elinden aldı.

Selçuk’ta kaliteli meyve yetiştiriliyor

Üzümde İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ne katılan üreticilerin sertifikaları törenle verildi. Selçuk Tarım İlçe Müdürü Mustafa Acargil törende yaptığı konuşmada Gökçealan’da  18 üreticinin 597 dekar arazide 1133 ton iyi tarım sertifikalı ürün yetiştirdiği bilgisini vererek ,“Biz Selçuk’ta meyve yetiştiriyoruz ama iyi meyve yetiştiriyoruz. İyi ihracat rakamlarımız var. Bu rakamların arasında üzüm yok. Hedefimiz üzümü de ihracat rakamları arasına sokmaktır. Gökçealan Mahallemiz’de 4000 dekara yakın üzüm bağı var. Bu yetiştirilen üzüm türleri içerisinde Osmanca denilen yerel üzüm çeşidimiz var. Bir ürünü yetiştirmek kadar insan sağlığına, çevreye, yeraltı sularına, doğaya zarar vermeden yetiştirmek önemli. Biz bunu başardık ki; dünyanın dört bir yanına ilçemizde ürettiğimiz ürünleri ihraç ediyoruz” dedi. Konuşmasında iyi tarım kavramı hakkında da bilgi veren Mustafa Acargil; “İyi tarım çevreye, doğaya, yer altı sularına, insan sağlığına zarar vermeden ürün yetiştirmek demektir. Bunu yaptığınız zaman iyi tarım uygulamalarında başarı elde ediyorsunuz ve ürünleriniz sertifikalandırılıyor. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bakıcı: “İyi tarım insan odaklıdır”

Tarım ve Orman Bakanı İzmir İl Müdürü Musa Bakan da Selçuk’ta iyi tarım uygulamalarının oldukça gelişmiş olduğunu dile getirerek; “ İyi Tarım Uygulamaları Selçuk’ta 2017 yılında şeftali ve mandalina yetiştiriciliğiyle başladı. 2018 yılında ise Gökçealan’da 18 üretici ile 596 dekar alanda üzüm yetiştiriciliğiyle gerçekleşmiştir. Bu proje ile sadece iyi tarım uygulamaları değil aynı zamanda bölge bağcılığının tanıtılması ve üretimin geliştirilmesi hedeflenmiştir” dedi.

Emine Hilal Zorlu

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli ressamlardan Kuşadası çıkarması
Ödemişli ressamlardan Kuşadası çıkarması
Ödemiş’te büyük üzüntü
Ödemiş’te büyük üzüntü