Advert
Advert
Advert

YOL VE SU İSTİYORLAR!

“Merkeze yakın gözlere uzak mıyız?”

YOL VE SU İSTİYORLAR!
YOL VE SU İSTİYORLAR! Küçük Menderes
Bu içerik 748 kez okundu.
Advert

Ödemiş ilçe merkezindeki Hürriyet Mahallesi’nin Karahayıt Mevkii’nde yaşayan vatandaşlar uzun süredir talep ettikleri halde yol ve su hizmetinden uzak kaldıklarını söyledi. Yağışlı havalarda bölgeden geçen kanalın taştığını da söyleyen vatandaşlar ilçe merkezinin yanı başında zor günler yaşadıklarını anlattı.

Ödemiş’in Hürriyet Mahallesi’nin Karahayıt Mevkii’nde geçimini çiftçilikle sağlayan aileler yol ve su sorununa çözüm bekliyorlar. Duyarsız kişilerin Karahayıt Mevkii’nden Şehit Ali Dereli Mevkii’ne uzanan yolun kenarını çöplüğe dönüştürmesi sonrası bölgede çoğalan başı boş köpekler nedeniyle de zor anlar yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar asfalt çalışması için bugüne kadar yerel yönetimlerin kapısını çaldıklarını ama sonuç alamadıklarını dile getirdi. En ücra köşelerde kilit taş çalışmaları yapılırken ilçe merkezine yaklaşık 800 metre mesafede en temel altyapı hizmetlerini alamadıklarını söyleyen vatandaşlar seslerinin duyulmasını istedi.

 

“Başıboş köpekler saldırmasın diye nöbet tutuyoruz”

Toprak yola okul ve hastane servislerinin girmemesi nedeniyle her gün çocuklarını evlerine en yakın asfalt yol olan Şehit Ali Dereli Mevkii’ne kadar bıraktıklarını anlatan vatandaşlardan Eyüp Köşktepe, “Burada yolun seviyesini yarım metre yükseltip sathi kaplama yapsalar sorun çözülecek ama bir türlü yapılamıyor. Ödemiş’in yanı başında kışın çamurun yazın tozun içindeyiz. Birileri gelip buraya çöp döküyor. Köpekler haliyle çöplere geliyor. Kocaman sokak köpekleri yüzünden evden çıkılamaz hale geldi. Çocuklarımızın okul dönemi başladı. Okul servisi bizim sokağımıza giremediğinden her gün asfalta kadar çocuklarımızı getiriyoruz. Başı boş köpekler saldırmasın diye nöbet tutuyoruz adeta. Yolun kenarından bir kanal geçiyor. Yağışlı havalarda şişip hemen toprak yola taşıyor. Yol da dereye dönüşüyor. Bizim tek geçimimiz hayvancılık ve tarım. Geçimimizi sağlamak için buradayız ama yıllardır suyumuz yok. Kendi kuyumuzdan su çekip kullanıyoruz. Yolumuz yok kendimiz traktörle düzeltip yolu kullanıyoruz. Ödemiş Belediyesi’ne gidiyoruz o bizim görev sahamızda değil diyor, İzmir Büyükşehir’e gidiyoruz o da bizim değil diyor. Bu yol kimin? Dağın başında bir tek eve kadar kilit taş çalışması yapılıyor. Ama burada kaç aile var 300-400 metre yol yükseltilip asfalt yapılamıyor. Anlam vermek mümkün değil” dedi.

 

“Yağışta geçmek neredeyse imkânsız”

Bölge sakinlerinden Veli İpek de, “Burası imar planında 15 metre genişliğe kadar yol görünüyor. Ama gelin görün ki içi dolu bir kanal ve çukurlarla dolu toprak bir yol. Hangi kuruma gitsek diğerine yönlendiriyor. İZSU’nun kanal yapması gerekiyor, Ödemiş Belediyesi’nin asfaltı sermesi gerekiyor. Ama oradan oraya yönlendirilmek dışında bize bir çözüm söyleyen yok. Dilekçelerle başvurduk, sonuç alamıyoruz. Ödemiş’in yanı başındayız. Merkeze yakın gözlere uzak mıyız? O kadar asfalt seriyor belediyelerimiz, kanallar açıyorlar. Karahayıt’ta gelip bunu yapmak çok mu zor? Burada Ocaklı yönünden gelen bir kanal var. Yağmur yağınca evlere tarlalara taşıyor. Yağış oldu mu araçla geçmek neredeyse imkansız. Yerli model araçlar veya traktörler olmasa buraya giremiyoruz. Yağmurda o da zor. Evlerin su şebekesi, kanalizasyonu zaten yok. Onları kendi imkânlarımızla çözüyoruz Ödemiş’in merkezindeyiz. Burada insanlarımız çocuklarına köpek saldırmasın diye her gün okul servisinin geliş saatini bekliyorlar. Çünkü servisler sokağımıza giremiyor. Burada kurumlarımız ortak çalışma mı yapar ne yapar bilemiyorum. Ama vatandaşlar olarak hakkımız olan en temel hizmetleri istiyoruz” dedi.

 

“Yol kenarı çöplüğe dönüştü”

Karahayıt Mevkii’nde çöplüğe dönüşen yol kenarlarına da çözüm bulunamadığını aktaran İpek, “Bu işin iki yönü var. En önemlisi sağlık. Gelip hayvan leşlerini çürük balıkları atıyorlar. Evlerin çöplerini döken de var. Etrafa mikrop saçan bir görüntü. Tabi köpekler de geliyor bununla beraber. Bu köpeklerin çoğalması sonrası çocuklarımızı tek başlarına dışarı salamıyoruz. Okul servisine bile tek başlarına gidemiyorlar. Kötü kokudan geçilmiyor. Biri gelip çöp moloz dökünce başkası da gelip dökmeye başlıyor. Ovanın ortasında burası çöplüğe mi dönüşecek? Belediyemiz daha önce uyarı için levha koydu onu bile çaldılar. Bu çöplüğü en azından gelip toparlasınlar. Kamera koysunlar, kim çöp döküyor, kim ölü balık atıyor kamerayla belirleyip cezasını kessinler. Bu devirde böyle görüntüleri hak etmiyoruz. Ödemiş ilçe merkezine belki 700-800 metre uzaktayız ama ne yapsak sesimizi duyuramadık” diye konuştu.

 

“Yolumuz, suyumuz yok ama internetimiz var”

Bölge sakinlerinden Murat Bakırlı, “Daha önce gelip yolumuzu düzelteceklerini söylediler ama ne gelen var ne giden. Başvuru yapılıyor sonuç yok. İki belediye birbirine yönlendiriyor. Burada hem kanal, hem yol çalışması gerekiyor. Yolu yarım metre yükseltip asfalt serseler sorun çözülecek. Burada bir elektriğimiz var bir de internet hizmeti geldi. Yolumuz, suyumuz yok ama internetimiz var. Kiraz’ın en uzak dağ köyünde vatandaşın kapısına kadar kilit taş gitmiş biz burada yolun kenarındaki sazlıkları, otları kendimiz temizliyoruz. Sazlıklar yolu kapatacak halde. Kazaya davetiye çıkartıyor. Buraya gelip bir ot ilacı bile atılmıyor. Diyaliz hastası var servis giremediğinden asfaltın kenarında indiriyor. Okul çağında çocuklar da öyle. Sabahın ilk ışığında anneler, babalar çocuklarına köpek saldırmasın diye bekliyor. Yetkililerimizden gelip buradaki hali görmelerini istiyoruz. Burada yol olsa diğer hizmetler de gelecek. Yol olmayınca hizmet de gelmiyor” dedi.

 

“Hem bağlantı hem üretim yolu”

Asfalt istenen yolun hem üretim hem de bağlantı yolu durumunda olacağını söyleyen vatandaşlardan Hakan Sarıbaş ise “Derdimiz ortak. Buraya düzgün bir yol istiyoruz. Belediyelerimiz her yerde güzelce yol çalışmaları yapıyorlar. Ama bizi de görsünler. Bu bölge tarım ve hayvancılık bölgesi bu yolu yaptıklarında hem üretim yolunu hem bağlantı yolunu yapmış olacaklar. Buradaki kanala da çözüm bulsunlar. Çok fazla bir şey istemiyoruz. 300-400 metre yol yapılsa buradaki yıllardır devam eden sıkıntılar çözülecek” dedi.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti