Advert
Advert
Advert

Tire'de Türk - Alman dostluğu

Tire'de Türk - Alman dostluğu
Tire'de Türk - Alman dostluğu Küçük Menderes
Bu içerik 357 kez okundu.
Advert

Tire’de yabancıların ilgi odağı haline gelen Tire Belediyesi Kent Müzesi, her geçen gün ziyaretçi sayısıyla dikkat çekiyor. Müzenin dikkat çeken ziyaretçileri arasında Dünya Dostluk Derneği’nin (COTTBUS) Almanya’dan gelen grubu da vardı.

Ana merkezi Atlanta’da bulunan ve dünyanın 81 ülkesinde temsilcilikleri olan derneğin İzmir Güzelbahçe Şubesi üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Bozkuş ve Cüneyt Saraç Almanya’dan gelen dostluk derneği üyeleriyle Tire Belediyesi Kent Müzesi’ni ziyaret etti.

Dünya Dostluk Derneği’nin Almanya’dan gelen üyelerinden Kerstin Gehre gazetemize yaptığı açıklamada “İzmir Güzelbahçe Dünya Dostluk Derneği’nin üyelerinin girişimleri sonucunda Tire’ye ziyarette bulunduk.  Müzede bulunan kıymetli eserlerle dolu çeşitli bölümleri yerinde izleme ve görme fırsatını yakaladık. Tire her yönüyle gerçekten çekici ve müze de gerçekten bir harika” dedi.

Derneğin diğer üyelerinden ve ziyaretçilerden Göran  Havanstein da Tire’de yaşananın güzel bir birliktelik olduğuna vurgu yaparak; “Dünya  Dostluk Derneği  Türkiye ve Dünya ülkelerinde çeşitli  buluşmalar  gerçekleştiriyor.  Burada değişik ülkelerin insanları bir araya gelerek güzel bir kaynaşma sağlanıyor ve güzel diyaloglar gelişiyor. Tire’de bu mekân, bu müze ayrıca etkileyici. Tanıştığımız kültürün geçmişini de tanıma fırsatı buluyoruz. Müzenin müdürü Edip Adanalı ve personeli de gelen konuklarla gerçekten yakından ilgileniyor.  Tire’ye tekrar gelmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Derneğin İzmir’deki üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Bozkuş da; “geçen sene de bizler Almanya’ya gitmiştik. Ülkeler arasında dostluk çerçevesi için de güzel diyaloğlar yaşanıyor. Bizler için ülkelerin yöneticilerinin anlaşmazlıkları halkların dostluğunu etkilememeli. Burada bizler Alman konuklarımızla burada güzel dostluklar yaşamanın yanında onlara ülkemizde en iyi şekilde misafirperverlik örneğini sunmaya çalışıyoruz”dedi.

Tire Kent Müzesi Müdürü Edip Adanalı;  “Tire Kent Müzesi her geçen gün yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor. Bugün de Dünya Dostluk Derneği’nin Almanya’daki ve Türkiye’deki üyelerini konuk ettik.  Burada yaşanan Türk-Alman dostluğunun buluşmasıydı ve güzel bir diyalog oldu.  Dünya Dostluk Derneği son yıllarda bütün üye ülkelerde üye sayısını arttırıyor, derneğin her geçen gün büyüdüğünü de görüyoruz. Bu ziyaret ve burada yaşanan dostluk, geliştirilen diyalog hem ülkemiz hem de Tire adına çok güzel bir örnek” diye konuştu. Son yıllarda müzenin konuk sayısında büyük artışlar yaşadıklarını dile getiren Müze Müdürü Adanalı, “burada bizlerin amacı yerli ve yabancı turistlerimizi en iyi şekilde konuk etmenin yanında Tire’nin tarihi ve gezilecek yerleri konusunda da ziyaretçilere yardımcı olmaktır. Bunu en iyi şekilde de yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Turgay Konuralp  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı