Advert
Advert
Advert

Tapu’da “parsel sorgulama” artık çok kolay

Tapu’da “parsel sorgulama” artık çok kolay
Tapu’da “parsel sorgulama” artık çok kolay Küçük Menderes
Bu içerik 2976 kez okundu.
Advert

Ödemiş Tapu Müdürü Ethem Yalçın, parsel sorgulama işlemlerinin daireye gelmeye gerek kalmadan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü web sitesi ve e-devlet sayfası üzerinden kolaylıkla yapılabildiğini belirtti.

İzmir’in en yoğun Tapu Dairelerinden olan Ödemiş Tapu Dairesi edinilen bilgilere göre günde 80 ila 100 arasında değişen işlem yükü ile hizmet verirken yılın 9 aylık bölümünde ilçe genelinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bölünmüş yol ve DSİ Genel Müdürlüğü’nün baraj ve sulama kanalları projeleri çerçevesinde kamulaştırma işlemlerinin sayısı 500’e ulaştı. Bugünlerde İmar Barışı olarak da adlandırılan yasal düzenleme nedeniyle hareketli günlerin yaşandığını da ifade eden Ödemiş Tapu Dairesi Müdürü Ethem Yalçın, tapu parsel sorgulama işlemlerinde vatandaşa sağlanan bir kolaylık hakkında da önemli bilgiler verdi.

Yalçın vatandaşların İl ve ilçelerin Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine giderek yaptıkları tapu parsel sorgulama işlemlerinin bundan böyle Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü veya E-Devlet sayfası üzerinden E-Devlet şifresiyle yapılabileceğini kaydetti.

 

Nasıl yapılıyor?

Yalçın, “Vatandaşlarımızın artık parsel sorgulama için belediyelerin harita kadastro ve imar uygulama birimlerine gitmeye gerek yok. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve E-Devlet resmi internet sayfaları üzerinden parsel sorgulamalarını yapmak mümkün. PTT aracılığıyla aldıkları E-Devlet şifresi olması kaydıyla E-Devlet sayfası üzerinden de sorgulama yapabilecekler.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi aracılığıyla sorgulama seçeneklerinden adres girerek direk arsa veya arazinin olduğu konuma gidip, sorgulama da yapmak mümkün. Sorgulama ekranında bulunan katmanlar tercihi ile farklı görüntüleme sistemleri ile haritanın görünümü de değiştirilebiliyor. Kolaylaştırıcı bir hizmet. Komşu parselleri göstermeden, mesafe ölçmeye kadar geniş bir özellik menüsü mevcut. Vatandaşlarımız bu hizmetle vakit kaybetmeden sorgulama işlemlerini yapabiliyorlar” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı