Advert
Advert
Advert

Hem ödüllü hem de İZKA destekli olacak

Hem ödüllü hem de İZKA destekli olacak
Hem ödüllü hem de İZKA destekli olacak Küçük Menderes
Bu içerik 576 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Ordu Caddesi üzerinde yer alan ve büyük ölçüde yıkık durumda olan eski incir mağazası İZKA destekli projeyle hayat bulacak. Proje aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği tarafından da ödüllendirildi.

Ödemiş’te SİT alanı içinde yer aldığı için müdahale edilemeyen ancak her geçen yıl daha yıkık hale gelen İzmir Oteli yanındaki tarihi incir mağazası Ödemiş Belediyesi’nin projesi ile ayağa kaldırılacak. Ödemiş turizmine kazandırılacak bina için İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması mali destek programına proje sunan Ödemiş Belediyesi hibe desteği almaya hak kazandı.

 

İZKA’dan 800 bin liralık destek

Cumhuriyet’in ilk yıllarında incir mağazası olarak kullanılan bina İZKA destekli projeyle bölgenin kültür turizmine yönelik bir merkeze dönüştürülecek. “Tarihe yolculuk” adıyla uygulanacak proje sonunda geleneksel el işi ürünleri ve Ödemiş’i tanıtan organik ürünlerin satışının yapılacağı merkez olarak düzenlenecek. Ön cephesi tamamen yıkılmak üzere olduğundan etrafı demir parmaklıklarla çevrilen kötü görüntünün önüne geçmek üzere branda ile giydirme yapılan binanın ayağa kaldırılması için toplam 1 milyon 62 bin lira maliyetle çalışma yapılacak. Bu maliyetin yaklaşık 800 bin liralık kısmı İZKA tarafından hibe desteğiyle karşılanacak.

 

Tarihi Kentler Birliği de ödüllendirdi

Ödemiş’te kötü durumdaki bir yapının daha hayatın olağan akışına kazandırılacağı proje aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği tarafından şimdiden ödüle layık görüldü. Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen yarışmaya bu binanın turizme kazandırılmasını içeren “Ödemiş Kültür Turizm Ofisi” adlı projeyle katılan Ödemiş Belediye ödüle layık görüldü.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti