Advert
Advert
Advert

Başkan Kocaoğlu "2019'da yokum" dedi

Başkan Kocaoğlu
Başkan Kocaoğlu Küçük Menderes
Bu içerik 311 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2019 yılının Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçim öncesi aday olup olmayacağına ilişkin kararını Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. İzmir’in belediyecilik tarihinde en uzun süreli başkanlık unvanını da elinde bulunduran Kocaoğlu, yeni dönemde aday olmayacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu; “Bırakman gerektiğinde bırakmak, devretmek lazım. Bu konunda da örnek bir davranış sergilediğim için kendimi mutlu hissediyorum. Zirvedeyken bile bırakmasını bilmek gerek. Son örneğim de bu olsun diyorum” dedi.

“Tasarruf yaptık, kaynak ayırdık”

Türkiye’nin 3. büyük kentinin belediye başkanı sıfatını taşıyan birisinin yeniden aday olup olmayacağının kamuoyunda merak uyandırması ve hakkında senaryolar üretilmesinin doğal bir durum olduğunu dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu; “Katılımcı bir yönetim anlayışıyla, fikir aşamasından itibaren kentlilerle birlikte, konunun uzmanlarıyla, etkilenecek vatandaşlarla her yatırıma beraber karar verdik. Göreve geldiğimiz günden bu yana finans yapısı en sağlam, dünya ölçeğinde ulaşılması çok zor, uluslararası finans kuruluşlarından 3A derecesi alan bir kurum haline geldik. Yatırımlarımızı 28 kat artırdık. Tasarruf yaptık. Kaynak ayırdık” diye konuştu.

“Tarımı Türkiye ortalamasından 2.4 kat fazla büyüttük”

Popülist politika ve popülist harcamalardan uzak durarak 2007 yılında yasalaşan Bütünşehir düzenlemesiyle kırsalın sorunlarını da kendine dert edinerek sorumlulukla hareket ettiklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kırsal kalkınmada neler yaptığımız, tarımı Türkiye ortalamasından 2.4 kat fazla büyüttüğümüz bir gerçek. Göreve gelmeden önce İzmir tarımı yüzde 1 küçülürken, bizim dönemimizde yüzde 7.5 büyüdü. Kooperatiflerle birlikte,  aklın ve bilimin rehberliğinde, Yarımada, Küçükmenderes, Gediz Bakırçay stratejik planlarıyla 'size şunu yapacağım' diyerek değil, 'sizin ekmeğinizi ne büyütür' diye görüşüp kararlaştırarak izlediğimiz yolda başarılı bir noktaya geldik. En acil olanı yapmak için çok büyük özen gösterdik. Şehircilik ilkelerinden ayrılmadan, sadece bugünü değil geleceği de planlayarak, betonlaşmayı minimuma indirerek çalışmalarımızı sürdürdük.”

“Bedel ödedik”

Model olan bir İzmir yarattıklarını ifade eden Başkan Kocaoğlu bedel de ödediklerini belirterek, “Türkiye belediyecilik tarihinin en büyük operasyonu bize yapıldı. Kelimenin tam anlamıyla “kumpasa” gelmiştik. Koca bir 6 yılımız Emniyet’te, savcılıkta, nezarette, mahkemede, cezaevinde geçti. Izdırapla, gözyaşıyla, kahırla..  Sonunda tüm suçlamalardan yüzümüzün akıyla çıktık çıkmasına da. Geç kalan adalet, adaletsizlikmiş. Bunu çok iyi anladık. Ama oraya takılıp kalmadık” diye konuştu.

“Değişimde ısrarcıyım”

Mensubu bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nde de değişim ihtiyacı olduğunu söyleyen Kocaoğlu; “Değişim gerekli demiştim. Söz konusu değişimin Sayın Genel Başkanımızın öncülüğünde gerçekleşmesi, partimize büyük güç katacaktır; demiştim. Üzerinde çok tartışılan, parti yönetiminde fırtınalara yol açan bu açıklamam aslında çok açık ve anlaşılırdı. Bugün sizlerin huzurunda bir kez daha altını çizmek istiyorum ki; O açıklamayı yaptığım gün ne düşünüyorsam, bugün yine aynı noktadayım. Yani değişimde ısrarcıyım. Değişimin tehdit değil fırsat olarak görülmesi gerektiği kanaatindeyim. Kişilerle problemim yok. Sorun yönetim biçimi ve ilkelerdir. Yaşamım boyunca kimsenin adamı olmadım. Sözlerimin arkasına başka şeyler gizlemedim. Ne düşünüyorsam onu söyledim. Ne söylediysem onu yaptım. Ve ne yaptıysam arkasında durdum. Her zaman önce devletim, sonra partim için çalıştım. Böyle geldim, böyle gideceğim. Gizli hesapları olmayan, çıkar peşinde koşmayan, atadan Cumhuriyet Halk Partiliyim. Partimin menfaatlerini, her türlü kişisel çıkarın üzerinde tutarım. Bunun aksi bir tavır içinde olanlarla, gücümün yettiğince ve sonuna kadar mücadele etmeyi görev bilirim” dedi.

Başkan Kocaoğlu, açıklamasının sonunda başta İzmirlilere, çalışma arkadaşlarına, ekibine, işçilere, basın mensuplarına teşekkür ederek bir CHP’li olarak her zaman partisi için çalışmaya, destek olmaya devam edeceğini söyledi.

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı