Advert
Advert
Advert

Ulus Meydanı’nın çehresi değişiyor

Ulus Meydanı’nın çehresi değişiyor
Ulus Meydanı’nın çehresi değişiyor Küçük Menderes
Bu içerik 792 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in gözde merkezlerinden Ulus Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesince başlatılan düzenleme çalışmalarının ilk etabında sona yaklaşıldı. İlçedeki vatandaşların yaz aylarında kar helvası için tercih ettiği Ulus Meydanı’ndaki havuzun şekli de değiştiriliyor.

Ödemiş’in yarışma ile belirlenen imar planının önemli ögelerinden biri olarak ilçenin yeşil bandını temsil eden Ulus Meydanı’nda Nisan ayı başından bu yana devam eden çalışmalarda son iki aya girildi. Aralık ayı başında tamamlanması planlanan 3 milyon 35 bin liralık proje ile Ulus Meydanı’ndaki birçok yapı da yeni bir çehreye kavuşmuş olacak.

 

Yuvarlak havuz artık üçgen

Uzun yıllar ilçeye hizmet veren ve etrafı yaz aylarında kar helvacılarının uğrak noktası haline gelen Saraçoğlu Stadyumu önündeki yuvarlak havuz tamamen değiştiriliyor. Kuru havuz şeklinde tasarlanan üçgen şeklindeki havuz ile Ulus Meydanı yeni bir görünüm kazanmış olacak. Daha önce Zübeyde Hanım Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi yakınında bulunan süs havuzu ise kaldırılarak bu alan çocuk oyun alanına dönüştürülüyor.

 

Kentin simgesi yeniden hayat bulacak

17 bin 706 metrekarelik alana sahip Ulus Meydanı iki etap halinde düzenleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüklenici firması Ulus Meydanı’ndaki Atatürk büstünün yıpranan kaidesini yenileyecek, Saraçoğlu Heykeli’ni de onaracak.

Zübeyde Hanım Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi önünden Saraçoğlu Stadı’nın bitimine kadar olan ilk etapta 400 metre koşu parkuru ve 209 metrekare çocuk oyun alanı oluşturuluyor. Çalışmalar kapsamında, parkın doğal dokusunu bozmamak adına ağaçlar arasından geçiş yolları yapılacak ve bu yollarda doğal kesim bazalt ve ebatlandırılmış granit plaklar kullanılıyor.

Daha önce 3 havuzun bulunduğu meydandaki havuz sayısı ikiye indirilecek. Ulus Meydanı kavşağından Saraçoğlu Stadı’na kadar olan bölümdeki havuz da yeniden şekillendirilerek dekoratif bir dizaynla hizmet verecek. Ahşap oturma gruplarının kullanılacağı Ulus Meydanı, nostaljik görünümlü 172 adet armatürle aydınlatılacak. Ulus Meydanı’nda kente nefes aldıran ağaçların korunduğu düzenleme çalışması çerçevesinde peyzaj için de 8 bin adet çalı dikimi de yapacak.

 

Gökçe, Aralık ayını işaret etmişti

Daha önce Ödemiş’te projeyle ilgili incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğa Gökçe, “Ulus Parkı’nın yenileme çalışmaları, İzmir 1 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Onayı ile gerçekleştiriliyor. Kentin önemli motiflerinden bu park projesi bittiğinde, yeşil dokusu güçlenen, aydınlatmaları ve doğal park elemanlarıyla Ödemiş’te dikkat çeken bir mekân haline gelecek" demiş ve projeyi önümüzdeki Aralık ayı içerisinde tamamlayacaklarını açıklamıştı.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti