Advert
Advert
Advert

Bugün Dünya Çocuk Günü

Bugün Dünya Çocuk Günü
Bugün Dünya Çocuk Günü Küçük Menderes
Bu içerik 431 kez okundu.
Advert

1954 yılında Birleşmiş Milletlerin oybirliği ile Ekim ayının ilk pazartesisini “Dünya Çocuk Günü” olarak kabul etmesinin ardından kutlanan gün, kutlamalardan ziyade dünyada ve ülkemizde çocuk sorunları ve istismarlarıyla, verilerle gündeme geliyor.

Bu önemli gün dolayısıyla İzmir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nesin Tanğlay bir mesaj yayınladı. Tanğlay mesajında; “Çocuklarımıza daha huzurlu ve barışın egemen olduğu bir dünya sunmak için var gücümüzle çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu bilinçle, sadece ülkemizde değil dünyanın neresinde olursa olsun çocukların gözyaşlarının dindirilmesi için gayret gösteriyoruz. Yavrularımızın sağlık, eğitim ve kültür alanındaki haklarından en üst seviyede yararlanmaları için gerekli bütün adımları atıyoruz. Tüm kuruluş ve çalışanlarımızla birlikte çocuklarımızı geleceğe güçlü bir şekilde hazırlayabilmek adına çalışıyoruz. Çocuklar yarınlarımızdır. Onları en iyi şekilde yetiştirerek geleceğe hazırlama sorumluluğumuzu yerine getirirken, sevgi ve barış dolu bir dünya miras bırakabilmek temennisiyle ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Gününü kutluyorum” dedi.

Kayıp çocuk rakamlarında artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 yılının çocuk sayısı en fazla olan ili Şanlıurfa oldu. Çocuk ölümleri, çocuk işçiliği, çocuk gelinler, kayıp çocuklar başlıklarında haberlerin ön sıralarında yer alan çocuklar, çözüm bekleyen konularla ülke ve Dünya gündeminde yer almaya devam ediyor.

Verilerde yükselme seyreden çarpıcı başlık ise kayıp çocuk rakamlarında görüldü. Verilere göre kayıp çocuk sayısı 104 bin 531. Kayıp 104 bin 531 çocuğun 59 bin 435'ini kız çocukları, 45 bin 96'sını ise erkek çocuklar oluşturdu. Kayıp çocuklardan 11 yaş ve altı 7 bin 114, 12-14 yaş 28 bin 895, 15-17 yaş 68 bin 312 ve yaşı bilinmeyenlerin sayısı da 210 oldu. Kayıp çocuk vakalarında işlenen cinayet haberleri de ülke ve yerel gündemde can yakıyor. Geçtiğimiz yıl Ödemiş’te yaşanan Ceylin olayı da çocuklara karşı işlenen suçları uzun süre ülke gündeminde tutmuştu.

Başar Uçar

   

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı