Advert
Advert
Advert

Bu tesis bölgede bir ilk!

Bu tesis bölgede bir ilk!
Bu tesis bölgede bir ilk! Küçük Menderes
Bu içerik 809 kez okundu.
Advert

Kiraz’da 2300 müstahsil ile faaliyet gösteren İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Çayağzı’ndaki süt toplama merkezine atık su arıtma tesisi kurarak bölgede bir ilke imza attı. Kooperatif diğer süt toplama merkezlerine de aynı tesisi kurmak için harekete geçti.

Türkiye süt üretiminde adından söz ettiren Küçük Menderes havzasında arıtma tesisine sahip ilk süt toplama merkezi Kiraz’ın Çayağzı Mahallesi’nde İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından kuruldu. Günlük 20 ton kapasiteli arıtma tesisi ile süt toplama merkezindeki yıkama suları zararsız hale getiriliyor.

Su kaynakları ve çevre için son derece zararlı olan mandıra atıklarının yanı sıra artık süt toplama merkezinin atık sularını da arıtmadan geçirdiklerini ifade eden İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Müdürü Deniz Bozkurt, Çayağzı’nda doğaya saygılı bir süt alım merkezi oluşturduklarını ifade etti.

“Sayısını artırmak istiyoruz”

Bozkurt, “Kırköy’deki üretim merkezimizin arıtma tesisi aralıksız şekilde çalışıyor. Öncelikle içinde bulunduğumuz doğaya saygı duymak, korumak zorundayız. Yarınları düşünmek zorundayız. Bu nedenle üretim merkezimizin yanı sıra yine günlük yoğunluğu oldukça yüksek olan Çayağzı’ndaki süt toplama merkezimize de arıtma tesisi kurduk. Günlük 20 ton kapasite ile yıkama suları ve diğer atık sular burada arıtılıyor. Böyle bir arıtma tesisi Küçük Menderes havzasında başka süt toplama merkezlerinde yok.

İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak diğer süt toplama merkezlerimizde de böyle bir tesisin oluşturulması için hazırlığımız var. Bölgemizin sütün başkenti olduğunu düşündüğümüzde arıtma tesislerinin yaygınlaşması çevrenin korunması adına büyük önem taşıyor. Çayağzı ile başlattığımız bu çalışmanın tüm bölgemize örnek olmasını diliyoruz. Kirlilik düzeyi oldukça yüksek mandıra atıklarının doğaya zarar vermeyecek şekilde bertarafı, gelecek nesillere borcumuzdur” dedi.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı