Advert
Advert
Advert

Fidancılar genel kurula gidiyor

ÖDEMİŞ’TEN HURŞİT NALLI ADAY

Fidancılar genel kurula gidiyor
Fidancılar genel kurula gidiyor Küçük Menderes
Bu içerik 777 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in önemli üretim merkezleri arasında yer aldığı fidancılık sektörü Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Ankara’da genel kurula gidiyor. Ödemişli fidan üreticisi ve Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hurşit Nallı ve ekibi FÜAB’ın yönetimine aday oldu.

Fidan Üreticileri Alt Birliği’nin 2018 yılı seçimli genel kurulu bugün ve yarın Ankara’da gerçekleştirilecek. Genel kurulda Ödemişli fidan üreticisi Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hurşit Nallı ile FÜAB’ın mevcut yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Atıf Çapar’ın yönetim listeleri yarışacak. İki gün boyunca Latanya Hotel’de gerçekleştirilecek genel kurulda yönetim, denetim, disiplin kurulu seçimleri gerçekleştirilecek.

Genel kurulda aday olan Ödemişli fidan üreticisi ve Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hurşit Nallı yönetim kurulunda Türkiye’nin dört bir yanından birbirinden değerli ve alanında ön planda olan isimlerin yer aldığını belirtti.

Aday listesinde yer alan isimlerle ilgili görev dağılımını da paylaşan Nallı, Cerrah Beldesi Kooperatif Başkanı Mehmet Bayram’ın Türkiye Çöğür Anaçları ve Marmara Bölgesi Meyve Fidancılığı Sorumlusu, Dikili Çiftlik A.Ş. Üretim Müdürü Dr. Serpil Orhan Fedakar’ın doku kültürü ile anaç ve fidan üretimi alanında Türkiye Doku Kültürü Sorumlusu olarak görev almasını planladıklarını kaydetti. Özyeşil Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Turhan’ın Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Meyve Fidancılığı Sorumlusu, Mücahit Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kanlı’nın İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Güney Ege Meyve Fidancılığı Sorumlusu; Varlık Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Varlık’ın Türkiye Ceviz Fidancılığı Sorumlusu; Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk’ün Türkiye Asma Fidancılığı Sorumlusu; Çancı Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Çancı’nın Türkiye Zeytin Fidancılığı Sorumlusu, Verban Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Şentürk’ün de Türkiye Narenciye Fidancılığı, Akdeniz ve Ege Meyve Fidancılığı Sorumlusu olarak görev alması üzerine planlama yaptıklarını açıkladı.

Hedeflerini anlattı

Hedeflerini de sıralayan Nallı, birlik üyelerinin sertifikalı ve standart fidan üretimindeki finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Ziraat Bankası’nın 0 faizli 12 ay vadeden vermiş olduğu kredinin, 24 ay vadeli olması için Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile çalışmalar yapmak, haksız rekabeti ve kayıt dışı üretimi önlemek için sertifikalı fidan yanında ‘kontrollü’ standart fidan (sarı sertifikalı) üretiminin bakanlıkça desteklenmesini sağlamak, yurt dışına fidan ve doku kültürü anaç satışının destek kapsamına alınmasını sağlamak gibi hedeflerinin bulunduğunu açıkladı.

Yetki devri ile etiket basma yetkisinin FÜAB’a verilmesi için gerekli mevzuat çalışmalarını yapmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Nallı, “Sektörümüzün sorun ve beklentilerine göre hedeflerimizi belirledik. Üyelerimizin tüplü fidan üretimlerinde finansman ihtiyaçlarını karşılamak için miktar bazlı 0 faizli 24 ay vadeli kredi olanaklarını sağlamak için çalışmalar yapmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.

FÜAB Üyeler Kataloğu hazırlamak, ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlayarak üyelerin tanıtımını yapmak, yurt dışı alım heyetleri oluşturup, Tarım ve Orman Bakanlığımızın Uluslararası Sektörel Ticaret Heyetlerine FÜAB’ın da katılımda bulunmasını sağlayarak tanıtım konusunda da adımlar atmak istiyoruz. Meyve tüketimini artırmak hedefiyle çeşitli reklam faaliyetleri gerçekleştirip kamu spotları ve konu uzmanlarıyla ‘meyveden gelen sağlık programı’ yapmayı planlıyoruz.

“Meyve tüketimi artmalı”

Taze meyve tüketimin arttırılması için Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile istişarelerde bulunarak, T.H.Y., okullar ve hastanelerde meyve ikramlarının yapılmasını sağlamak, meyve üreticileri, sanayicileri, ihracatçıları, halciler ve marketçileri ile ortak akıl toplantıları yapılarak ülkemiz fidancılığını geliştirmek de hedeflerimiz arasındadır.

Ülkemiz fidancılığının sürdürülebilir hale getirilmesi için hastalık etmenlerinden arî anaç ve kalem damızlarının kurulmasına öncülük etmek, üyelerimiz tarafından üretilen fidanların kalite güvencesinin sağlanması için izlenebilirlik sistemi oluşturmak ve sisteme dâhil olan fidanların FÜAB logolu etiket ile pazarlanmasını sağlamak da istiyoruz” dedi.

“Meyveciliğe yeni çeşitler kazandırmak için ıslahçılarla işbirliği yaparak Teknopark çatısı altında meyve ıslah çalışmalarına başlamak istiyoruz” diyen Nallı mesleki bilgileri geliştirmek için konferans, panel, kurs, seminer, bölgesel çalıştaylar düzenlemek istediklerini sözlerine ekledi. Nallı, fidancılığın geleceği için alanında uzman isimlerle belirledikleri hedeflere ulaşmak üzere FÜAB genel kurul üyelerinin oylarına talip olduklarını ifade etti.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı