Advert
Advert
Advert

İğne oyasında festivalin adresi Bursa

İğne oyasında festivalin adresi Bursa
İğne oyasında festivalin adresi Bursa Küçük Menderes
Bu içerik 1436 kez okundu.
Advert

Ödemiş ve çevresinde halen yaygın olan geleneksel el sanatlarından ipek iğne oyası için 27-30 Eylül 2018 tarihlerinde Bursa’da festival düzenlenecek. Festivale Ödemiş’ten de iğne oyası ustaları katılacak.

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Uluslararası İpek Oya Festivali, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nün iğne oyalı kıyafetler defilesi ile 26 Eylül akşamı start alacak. Japonya ve Bulgaristan’dan 14 yabancı koleksiyonerin de katılacağı festivalde yerli ve yabancı katılımcılar, kendi kültürlerinde ipek iğne oyasını anlatacak.

 

Japon sanatçılar sergi açacak

Küratörlüğünü Prof.Dr. Ayten Sürür’ün yapacağı festivalde konferansların yanı sıra tanıtım stantları da yer alacak ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Festival süresince gerçekleştirilecek atölye çalışmaları Mudanya Mirzaoba ve İznik Müşküle köylerinde yapılacak. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği uluslararası festivale Nallıhan, Kütahya, Ödemiş, Çamlıyayla, Gönen, Tokat’tan iğne oyaları ustalarının yanı sıra Bursa, Konya ve Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüleri de destek veriyor. Festival boyunca Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde İbrahim Koca, sık sık Ödemiş’e de gelen Ikumi Nonaka koleksiyon sergileri ile Prof. Dr. Ayten Sürür, Ercan Topçu, Nurdan Karhan, Emine Semra Erkan, Şadiye Çetintaş ve yabancı koleksiyonerlerin karma sergileri izlenime sunulacak. Sergiler Kasım ayı sonuna kadar açık kalacak. 

İHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı