Advert
Advert
Advert

MHP’den meslek odalarına Ahilik Haftası ziyareti

MHP’den meslek odalarına Ahilik Haftası ziyareti
MHP’den meslek odalarına Ahilik Haftası ziyareti Küçük Menderes
Bu içerik 647 kez okundu.
Advert

MHP Ödemiş İlçe Teşkilatı, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası ile Ödemiş Marangozlar ve Mobilyacılar Odası’na konuk oldu.

MHP Ödemiş İlçe başkanı İsmail Poyraz, Ödemiş Belediye Meclis Üyesi Derya Coşkun, MHP Ödemiş İlçe Başkanvekili Ceyhun Kınlı ile birlikte Ödemiş Marangozlar ve Mobilyacılar Odası başkanı Nihat Kâhya ve Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı Erol Nokta’yı ayrı ayrı ziyaret edip Ahilik Haftası’nı kutladı ve birer buket çiçek takdim etti.

Meslek odası üyelerinin Ahilik Haftası’nı kutlayan MHP Ödemiş İlçe Başkanı İsmail Poyraz, Ödemiş’teki esnafların sorun, beklenti ve taleplerinin her zaman takipçisi olduklarını belirtti.

MHP Ödemiş İlçe Başkanvekili ve Belediye Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı “Türk  tarih  kitaplarında altın  harflerle  yer alan  ve kültürümüzün  en önemli  vasıflarından Ahilik’in  kutlandığı  bugünlerde esnaf odalarımızla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık. Oda başkanlarımızın ve tüm esnaflarımızın bu anlamlı haftasını kutluyoruz” dedi.

Ziyaret için teşekkür eden Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı Erol Nokta “Esnaflar için bir dayanışma teşkilatı olan Ahilik, Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesi doğrultusunda Ahi Evran tarafından kurulmuştur.

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkler göçebe bir hayat yaşıyorlardı. Bu nedenle yerleşik düzendeki ekonomik ve sosyal yaşam o kadar hareketli olmuyordu. Ayrıca Anadolu’da o dönemde yerleşik şehirlerde yaşayan Rum ve Ermeni halk ve tüccarlar vardı. Dolayısıyla göçebe bir hayat yaşan Türk boylarının diğer tüccarlarla baş edebilmesi mümkün gözükmüyordu. İşte bu noktada Ahilik teşkilatının kurulması dönüm noktası olmuştur. Ayrıca Anadolu’nun İslamlaşması için büyük kentlerde de bir takım faaliyet sürdürülmesi anlamında da önemli hizmetleri olmuştur. Ahilik eski yıllardan bugünlere kadar uzanmıştır” dedi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı