Advert
Advert
Advert

Kestane bereketi erken başlıyor

Kestane bereketi erken başlıyor
Kestane bereketi erken başlıyor Küçük Menderes
Bu içerik 2783 kez okundu.
Advert

Ödemiş, Beydağ ve Kiraz’ın dağlık kesimlerinde yaygın şekilde üretilen kestanenin Aydın Dağları’ndaki merkezi Ovacık Yaylası’nda sezonun ilk ürününün hasadı yapıldı. Geçen sezona göre sezonun erken başlayacağını dile getiren üretici ve tüccar Yakup Özcan, doludan etkilenmeyen bölgelerde hasadın yüzleri güldüreceğini kaydetti.

Türkiye’nin kestane üretiminin yaklaşık %65’ini gerçekleştiren Ödemiş’te kestane hasadı geçmiş yıllara göre erken başlıyor. Sezonun ilk ürünü Bıçakçı Mahallesi’nin Ovacık Yaylası’nda kilosu 20 liradan satılırken üreticiler yeni sezona umutlu bakıyor. Birçok üründe olduğu gibi kestanede de sezonun erken başlayacağına işaret eden üreticiler, dolu yağışı vurmayan bölgelerde ağaç başı 85 kiloya kadar verim alınabileceğini dile getirdi. Bir yandan üretime darbe vuran dal kanseriyle de mücadelenin sürdüğü bölgede hasat öncesi bir başka problem de işçi bulma olarak öne çıkıyor.

“Dolu vurmayan yerlerde verim yüksek”

Bıçakçı’da hem üretim hem de alım yapan Yakup Özcan, “Ovacık Yaylamızda erkenci ürün piyasaya çıktı. Ovacık Yaylamızdaki bir bahçeden ağaç başı 85 kilo verim alındı. Kilosu 25 liradan satıldı. Normalde erkenci ürün Eylül ayının son günlerinde çıkar hasat da Ekim ayının ilk haftasında başlardı. Ama bu yıl diğer ürünlerde olduğu gibi hasat erken başlıyor. Kirazda da aynı durum yaşandı. Daha önce Ekim ayının 5’i gibi yaşanan hareketlilik bu yıl Eylül’ün son haftası yaşanacak gibi.

Tabi bakımı güzel yapılan ağaçlarda verim yüksek. Ama tabi dolu yağışının vurduğu bölgelerdeki ağaçlarda %40’a kadar kayıplar yaşanabilir. Ama genel olarak erkenci ürün geçen yıl 15-17 lira arası giderken bu sezon 20 liradan açıldı. Mevcut koşullarda fiyat aşağı yukarı böyle gider, 15 liranın altına inmez diye düşünüyorum” dedi.

Bıçakçı’dan geçmiş yıllarda en çok İtalya’ya ihracat yaptıklarını aktaran Özcan, “Türkiye’nin her yerinden ilgi var. İç talebin yanı sıra ihracat da söz konusu. Geçmiş yıllarda en çok İtalya’ya ve Yunanistan’a ürün göndermiştik. Bu sezon da yine ihracat talebi olacaktır. Üreticilerimiz birkaç gün içerisinde bahçelerine gideceklerdir. Bölgemiz her yıl yüzlerce ton kestaneyi piyasaya sunuyor” dedi.

“İşçi bulmakta zorlanıyoruz”

Tarım işçisi bulmakta yaşanan zorluğun bu yıl da sürdüğünü anlatan Özcan şöyle devam etti: “İşçi sıkıntısı nedeniyle bazı üreticilerimiz bu işi ailece yapmaya çalışıyorlar. Bu nedenle erken hasat da olacaktır. Çünkü işçi bulunamıyor. Bu iş tehlikeli olduğundan dışarıdan gelen işçiler 300 lira yevmiye istiyorlar. Hal böyle olunca işçi bulmakta zorlanıyoruz. Aydın Akça tarafından, Kiraz tarafından işçi bulmaya çalışıyoruz. Ama geçen yıl olduğu gibi bu yıl da işçi problemi yaşanacak.

Bölgemizde ağaçları olumsuz etkileyen dal kanseri konusunda her türlü önlemi almaya devam ediyoruz. Bölgemize gelen uzmanların, profesörlerin söylediklerini harfiyen uyguluyoruz. Bazı bölgelerde sonuç da alıyoruz. Ama bu hastalığa yenilen ağaçlarımızın dalını dahi bırakmadan söküp araziyi teraslayıp yenilerini dikiyoruz. Yeni dikilen ağaçlar 3 yıl içerisinde iyi bakılırsa meyve vermeye başlar. Kestane ihracat özelliği olan katma değeri yüksek bir ürün bölgemizin bu ürüne sahip çıkması çok önemli. Yüzlerce ailenin geçim kaynağı olduğu gibi ilçe ekonomimize de katkı sağlıyor” 

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı