Advert
Advert
Advert

Gaziler Günü coşkusu

Gaziler Günü coşkusu
Gaziler Günü coşkusu Küçük Menderes
Bu içerik 545 kez okundu.
Advert

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanın verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Küçük Menderes Havzası’nda da coşkuyla kutlandı. 

Kutlamalar Ödemiş’te Hükümet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Daha önce başlama saati 14.00 olarak duyurulan tören saat 10.00’a alındı. Törene Kaymakam Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanı Mahmut Badem, Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı’nı temsilen Cumhuriyet Savcısı Eyüp Şen, Askerlik Şube Başkanı personel Asteğmen Umur Kılıç, Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü ve ilçedeki çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

ÖDEMİŞ’TE DUYGULANDIRAN ŞİİR

Program Atatürk’e çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu yaptı. Aktaşoğlu konuşmasında; “Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakârlığının en büyük örneği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı gündür” dedi. Günün önemini anlatan şiiri okuyan Hatipoğlu Mustafa Erdem Ortaokulu öğrencisi Sema Nur Korkmaz’ın ise şiirini seslendirirken duygulanarak ağlaması üzerine törene katılan konuklar tarafından alkışlandı. Tören sonrası Ödemiş Zafer İlkokulu öğrencileri Ödemişli Gazilere ve protokole çiçek takdiminde bulundu.

TİRE’DE MEVLİT VE LOKMA

Gaziler Günü törenlerinin Tire’deki adresi ise Cumhuriyet Meydanı oldu. Törene Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ve Belediye Başkan Vekili Mengü, Garnizon Komutanı V. Per. Tğm Ozan Yusuf Tımarlı, Başsavcı Mehdi Can, kurum müdürleri ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törene saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla devam edildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı V. Per. Tğm Ozan Yusuf Tımarlı yaptı. Tımarlı konuşmasında; “Türk Ulusunun mimarı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi. Kaymakam Tanrıseven de yayınladığı mesajında, Şehitlerimizi, şehitlerimizin emanetlerini ve gazilerimizi daima başlarının üzerinde tutup koruyup sahip çıkacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ve şiirlerin ardından protokol üyeleri şehit yakınları ve gazilerle sohbet etti. Öğretmenevi bahçesinde ikramlarda bulunuldu. Gaziler günü münasebetiyle, Cuma namazı öncesinde Paşa Camiinde mevlit okutuldu, Cuma namazı sonrasında lokma döktürüldü.

BADEM: “MİLLET VE BAYRAK SEVGİSİ, HER SEVGİNİN ÜZERİNDE”

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem de 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili açıklama yaparak, “Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleri Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Milletimizin geleneğinde, vatan aşkı, millet ve bayrak sevgisi, her sevginin üzerinde gelir. Bunun içindir ki, Türk insanı, vatan için ölmeyi bir görev bilir. Vatanın bölünmez bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği için büyük bir onurla görev yaparak, gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımız gurur kaynağımızdır. Aziz vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanperverliğin ve kahramanlığın yaşayan canlı abideleridir. Bugün de aynı azim ve kararlılıkla vatan topraklarının ve yüce Türk milleti’nin bölünmez bütünlüğünün sonsuza kadar korunması, milletimizin de huzur ve güven ortamı içinde varlığını sürdürebilmesi için, gazilik rütbesini alan gazilerimizle, yine bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizin eşleri ve çocuklarını bu anlamlı günde saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

ÖZÇINAR’IN MESAJI

 Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar da 19 Eylül Gaziler günü için bir mesaj yayınladı. Özçınar mesajında, “Vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğimizin bekası uğruna üstün fedakârlıklar göstererek canı ve kanı pahasına göğsünü siper etmiş ve gazilik mertebesine ulaşarak bu nişanı bir ömür boyu gururla taşımış gazilerimizin, değerinin anlaşılması ve hak ettikleri şekilde övgü ve minnetle anılması açısından 19 Eylül Gaziler Günü ayrı bir önem taşımaktadır. Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi Türk Milleti olarak her zaman sevgi ve saygıyla anmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize ise sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum" dedi.

Turgay Konuralp


 

 

 

  

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı