Advert
Advert
Advert

Ödemiş’in Tiyatro Festivali’nde “Bir’İNCİ’” heyecan

Ödemiş’in Tiyatro Festivali’nde “Bir’İNCİ’” heyecan
Ödemiş’in Tiyatro Festivali’nde “Bir’İNCİ’” heyecan Küçük Menderes
Bu içerik 3086 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te ilk kez bir tiyatro festivali hayat bulacak. Umut Sanat Evi ve Kafe’nin organize ettiği festival, 27 Eylül’de başlayıp 30 Eylül Pazar günü sona erecek. Festivalde sanatseverler 6 tiyatro oyunu, atölye çalışmaları, resim ve fotoğraf sergileri, söyleşi ve panelleri izleme fırsatı bulacak.

Umut Sanat Evi girişimcisi ve drama öğretmeni Canan Mursallı ve tiyatro sevdalısı eşi Mehmet Mursallı’nın bir rüyadan yola koyularak açtıkları Umut Tiyatro, Umut Sanat Evi Ödemiş’in ve Ödemişlilerin kültüre ve sanata açlığını gidermeye devam ediyor.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği üyesi

Yaklaşık bir yıldır tiyatro festivali konusunu düşündüklerini ve olabilirliğini tartıştıklarını dile getiren Canan ve Mehmet Mursallı çifti, festival organizasyon çalışmalarının ise 6 aylık bir geçmişe dayandığını söylediler. Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği üyesi Umut Tiyatro’nun ev sahipleri, Ödemiş’te bir festival yapmanın zorluğunu dile getirdi.

Halkın sahip çıkması gerçek başarı ölçütü

Gerek sponsorluk, gerekse mekân konusunda çalmadık kapı bırakmadıklarını anlatan Mehmet Mursallı, kamu desteği almadan bir özel girişimin böyle bir işe girişmesinin ve başarmasının ne kadar zor olduğunu anlattı. Festivalin başarısının halkın desteğiyle gerçek anlamda mümkün olabileceğini söyleyen Canan Mursallı ise, Ödemişlileri ve sanatseverleri bu organizasyona ve bu türden her girişime destek olmaya ve sahip çıkmaya çağırdı.

Konaklama sorunu

Biletten broşüre, oyunlardan kullanılacak salonlara, konukların ağırlanmasından konaklanacak mekânlara kadar her aşamasında kendilerinin olduğunu söyleyen Mursallı çifti, bu süreçte Ödemiş’in konaklama açısından sıkıntılı bir kent olduğunu bir kez daha idrak ettiklerini, gerek kamu kuruluşlarının gerekse özel girişimcilerin bu konuya müdahil olmalarının Ödemiş’e çok önemli bir kazanım sağlayacağını da belirttiler.

Farklı oyun ve etkinlikler, 4 gün, tek bilet

Tiyatro oyunlarından sergilere, söyleşilerden atölye çalışmalarına kadar farklı alanlarda etkinliklere yer vererek Ödemişlileri keyiflendirecek katılımcılara yer verdiklerini dile getiren Canan Mursallı, festivalde yer alacak bütün oyunların ödüllü oyunlar olduğuna dikkat çekti. Dâhil oldukları birliklere ve destek olanlara teşekkür eden Mursallı çifti, festivalin tamamı için tek bilet uygulamasının olduğunu, bunun destek olmak isteyen herkese uyması için özellikle tercih edildiğini söyledi. Böylesine dolu dolu, farklı etkinlikleri içeren festival biletinin tanesi 50 TL. Festival katılımcısı sanatseverler bu biletle bütün etkinliklere ulaşma imkânını elde edecek.

Festivalde neler var?

Festival 27 Eylül Perşembe günü saat 17.00’da Umut Sanat Evi’nde müzikli açılış kokteyliyle başlayacak. Sanatseverler ve konuklar kokteylde buluşacak. Festivalin ikinci günü saat 14.00’da Eşekler Karnavalı adlı çocuk oyunu Ödemiş Kültür merkezinde seyircilerle buluşturulacak. Aynı gün saat 21.00’da Deli Dumrul oyunu da aynı sahnede yerini alacak.

Tüm oyunlar Ödemiş Kültür Merkezi sahnesinde

Festivalin üçüncü günü, 29 Eylül’de saat 13.00’da çocuk oyunu Denizin Dibinde Zil Sesi miniklerin beğenisine sunulacak. Saat 21.00’da eğitimci Ali Kırkar’ın rehberliğinde atölye çalışması “Yaratıcı Drama Yöntemiyle Oyunculukta Eylem, Duygu ve Söylem” Umut Sanat Evi’nde yapılacak. Festivalin son günü olan Pazar günü ise saat 13.00’da Renkler Ülkesi adlı çocuk oyunu, saat 21.00’da Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım adlı oyun Ödemişlilerle buluşacak. Yine Pazar günü saat 18.00’da “Kentler İçin Festivallerin Gerekliliği” konulu söyleşide Tamer Levent, Nazif Uslu, Metin Güler, Rasim Aşin, Onur Çatal ve Ali Gün Umut Sanat Evi’nde katılımcılarla bir araya gelecek. Tüm oyunlar Ödemiş Kültür Merkezinde sahnelenecek.

Birgi ile festival dayanışması

Tiyatro festivalinin son gününün Birgi’deki festivalle aynı zamana rastlaması dolayısıyla Umut’un davetlisi olarak Ödemiş’e gelecek Erdal Çoban, canlı heykel performansını Birgi’de sergileyecek. Tiyatro festivalinin başlangıcından sonuna 4 gün boyunca Melih Özuysal’ın resim, Gül Ilgaz’ın fotoğraf sergileri Umut Sanat Evi’nin duvarlarında Ödemişlilerin beğenisine sunulacak. Mehmet Mursallı Birgi’deki festival için Erdal Çoban’ın canlı heykel performansını Ödemiş’ten Birgi’ye almaları önerilerini kabul ettiği için memnuniyet duyduğunu, festival dayanışmasının da önemli olduğunu vurguladı. Mursallı çifti tüm sanatseverleri etkinliklere ve oyunlara davet ederek Ödemişlileri festivale sahip çıkmaya, bu “inci”leri çoğaltmaya çağırdı.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Murat Gökşin     2018-09-20 BİLETLER KİMİN ADINA BASILIYOR,GELİR VERGİSİ,VS. ÖDENİYOR MU ?
Murat Gökşin     2018-09-20 Bu festivalde salonu Belediye veriyor,afişleri kamu kuruluşları üstleniyor.Bu 50 Tl. para kimin cebine gidecek ? Basın olarak bunu sordunuz mu ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı