Advert
Advert
Advert

Üreticinin istediği oldu: TİRE’DE JES’E İZİN YOK!

Üreticinin istediği oldu: TİRE’DE JES’E İZİN YOK!
Üreticinin istediği oldu: TİRE’DE JES’E İZİN YOK! Küçük Menderes
Bu içerik 518 kez okundu.
Advert

Tire’nin Başköy Mahallesi’nde üreticilerin büyük tepkisine yol açan jeotermal kaynak arama girişimlerinin ÇED süreci bölgede kurulacak olası jeotermal santral tesislerin,n çevreye zarar vereceği gerekçesi İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce ile iptal edildi.

Üreticilerin tepkisiyle karşılanan ve Başköy’de zaman zaman gerginliklere yol açan jeotermal kaynak arama girişimleri rafa kaldırıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Tire Kaymakamlığına gönderilen yazıda, Jeotermal Enerji için planlanan parsellerde yapılacak faaliyetin tarımsal ürünlere zarar vereceği kaydedildi. ÇED sürecinin sonlandığını duyuran yazıda 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması hakkındaki kanuna vurgu yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine yer verilerek şöyle denildi: “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 km mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve genaratif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal işletmelerin yapımı ve işletilmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının iznine bağlıdır. Bu nedenle bu hüküm doğrultusunda çevre parsellerde yaygın bir şekilde yer alan zeytinlik sahalarının zarar görmemesi açısından jeotermal faaliyetlerin yapılması uygun bulunmamıştır”

Tepkilerin yoğun olduğu dönemde Başköy, Ortaköy, Yemişler, Akmescit ve Armutlu köy muhtarları ve azaları ile bir araya gelerek onlara güvence veren Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, ÇED raporu iptal kararı sonrası değerlendirmelerde bulundu. Tanrıseven, “Aylardan bu yana süren jeotermal konusunda Sayın İzmir Valimiz ve ilgili kurumlar süreç üzerinde hassasiyetle durdu. Teknik inceleme ve değerlendirmeler sonucunda bu karara varıldı. Hayırlı olsun” dedi. ‘‘Kazanan sadece çiftçimiz, üreticimiz değil tüm bölge halkıdır’’ diyen Kaymakam Tanrıseven sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘İlçemiz tarım ve hayvancılığın lokomotifi konumunda. Verimli tarım arazileri ve ürünlerimize zarar verecek,  verimini düşürecek hiç bir gelişmeye Devletimiz izin vermez. Nitekim vatandaşlarımızın çağrılarına kulak verildi. Çiftçimiz, üreticimiz müsterih olsun.”

Turgay  Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide