Advert
Advert
Advert

Arasta eski günlerini arıyor

Arasta eski günlerini arıyor
Arasta eski günlerini arıyor Küçük Menderes
Bu içerik 1744 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in tarihi Arastası geçmişteki hareketli günlerini adeta mumla arıyor. Günümüzde az sayıda esnafa ev sahipliği yapan Arasta sessizliğe gömüldü.

Ayakkabıcıların yoğunlukla faaliyette olduğu yılların ardından her geçen yıl sessizleşen ve bakıma ihtiyaç duyan bir hale gelen Ödemiş Arastası, 2007 yılında Tarihi Kentler Birliği’nin öncülüğünde İzmir Valiliği ve Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla onarımdan geçse de bu durum da Arasta’yı hareketlendirmeye yetmedi.

 

Restore edildi ama…

“Tarihî Arasta Bölgesi Sokak Sağlıklaştırma ve Çevre Düzenleme Projesi” ile adeta yeniden doğan Ödemiş Arastası ekonomik gelişmeler, hızla gelişen teknoloji ve Ödemiş’in değişen ticaret merkezi gibi faktörlerin de etkisi ile sessizliğe gömüldü. Birçok dükkânında kepenklerin kapalı olduğu Ödemiş Arastası’nı canlandırmak üzere başlatılan girişimler de sonuçsuz kaldı. Bugünlerde az sayıda esnafın faaliyet gösterdiği Ödemiş Arastası, tarihte yolculuğa çıkartan nostaljik sokaklarıyla ilçe turizmine ve ekonomisine kazandırılacağı günleri bekliyor.

Babası Cafer ustadan devraldığı dükkânda ayakkabı tamirciliği yapan Ali Sönmez, Ödemiş Arastası’nın her geçen gün sessizleştiğine dikkati çekti.

 

“Ticaret merkezleri değişti”

Restorasyon projesi sonrası daha da hareketlenmesini beklerken Arasta’nın adeta terk edilmeye başlandığını aktaran Sönmez, “Arasta’da neredeyse açık kepenk yok. Sokakları geziyorsunuz hep bir sessizlik. Eskiden barakaların da olduğu dönemde ayakkabıcısı, sayacısı, saracı, tamircisi bir hareketlilik vardı. Şimdi birkaç esnaf kaldık. Ben babam Cafer Usta’dan devraldım, 41 yaşındayım 13 yaşımdan beri bu çarşıdayım. Çarşı geçmişle kıyas edilmeyecek kadar çok sessiz. Elbette ekonomik şartlar zorlaştı. Ayakkabı sektörü değişti. Müşterinin beklentisi değişti. Esnafın yükü arttı ama kazancı artamadı. Bir de Ödemiş’in ticaret merkezi değişti. Hastane Caddesi, Salı Pazarı, Genev Yolu taraflarında hareketlilik artarken Ödemiş’te Büyük Cami ve çevresinde eski hareketlilik kalmadı. Ayakkabı tamirciliği yine ilgi görüyor ama mesela benden sonra bu işi sürdürecek kimse yok. Çırak yetişmiyor.

 

“Ortalık sessizleşti”

Restorasyonla birlikte barakalar kalktı. Binalara dükkânlara bakım yapıldı. Yıkılmak üzere olan yerler onarıldı. Gel gelelim bu sefer de ortalık sessizleşti. Daha önce Ödemiş Belediyesi, Arasta canlansın diye çalışma başlattı. Sonuçsuz kaldı. Bu alan aslında nostaljik haliyle Ödemiş’in geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı bir müze havasında değerlendirilebilir. Ödemişli esnaflar hem el sanatlarını yaşatırlar hem de turistlerin ilgisini çekebilecek gösteriler yapabilirler. Yıldız Kent Müzesi’nin bir devamı gibi de düşünülebilir. Bu haliyle Arasta bir 10 yıl sonra daha da ıssızlaşır. O kadar onarım projesi de sonuçsuz kalır. Bu konuda belediyemiz, odalarımız, resmi kurumlarımız bir proje geliştirirlerse böyle örnek bir Arasta çarşısı turizme kazandırılmış olur” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide