Advert
Advert
Advert

İlk Türkçe tıp kitabının yazarı Birgi’de yatıyor

 İlk Türkçe tıp kitabının yazarı Birgi’de yatıyor
 İlk Türkçe tıp kitabının yazarı Birgi’de yatıyor Küçük Menderes
Bu içerik 963 kez okundu.
Advert

Birgi’de  yaptığı başarılı çalışmalarla  ismini duyuran  Yaşar Günaydın, Birgi’deki  tarihi  kültürel  değerlerin  yanında ayrıca mezarı  bulunan  ve Türkiye’de ilk Türkçe  tıp Kitabını yazan Celaleddin  Hızır  Ali Paşa’nın önemli bir unvana sahip olduğunu dile getirdi.

İlk Tıp kitabını  yazan  Celaleddin  Hızır Ali Paşa’nın mezarının  Birgi’de bulunduğu  ve her  yıl  ölüm yıldönümlerinde  anıldığını  ifade eden Yaşar  Günaydın, “Onun tıp mesleğine yönelmesinde öğrenciliği sırasında yardımını gördüğü Aydınoğlu İsâ Bey’in teşviklerinin de etkili olduğu söylenebilir” dedi.

Yaşar Günaydın, İbn-i Battuda kaynaklarına dayanarak “1332 yılında Birgi’yi ziyaret eden İbn Battûta Aydınoğlu Mehmed Bey’in bir Yahudi tabibine gösterdi­ği büyük İtibarın saray erkânıyla Müslüman âlimleri rahatsız ettiğini haber ver­diğine göre, ilme ve özellikle tıbba büyük önem vermiş bir hanedanın mensubu olarak İsa Bey’in bu teş­viki o günkü şartların da bir gereğiydi. Fakat tıp alanındaki ehliyetini 771 (1370) yılında yazdığı iki kitapla ispat ettikten sonra adı geçen hastanede uzunca bir müddet hekimlik yaptığı ifade edilmektedir” diye konuştu.

HEKİMLİĞİNİN YANINDA KADILIK VE HOCALIK DA YAPMIŞ

Celaleddin  Hızır Ali Paşa’nın Kadılık görevi yanında Ayasuluk ve Birgi medreselerinde hocalık, sarayda he­kimlik de yaptığını söyleyen Günaydın, bir Türk heki­mi olarak hükümdardan ve saray erkâ­nından çok itibar gördüğünü ve halk tara­fından sevildiğini ifade etti.   

Aydınoğlu Beyliği Döneminin Birgi’nin tarihinde bir milat olduğunu dile getiren Birgi’nin renkli siması  Yaşar Günaydın “ En büyük eseri olan tefsirini II. Murad’ın tahta çıkışından, sonra yazmaya başlayıp ona ithaf ettik­ten sonra çok sevdiği ilim beldesi Birgi’ye geri döndüğü anlaşılan Hacı Paşa kısa bir müddet sonra burada vefat etmiştir. Ölüm tarihi kesin olarak bilinmemekte­dir. Süheyl Ünver, ne olduğunu açıklama­dığı son buluşlarına göre onun 827 (1424) yılı civarında vefat ettiğine dair kanaatini belirtir. Hacı Paşa’nın Birgi’de Hıdırlık mev­kiinde bulunan mezarının üstüne 1935′te mermerden bir âbide yapıldı” dedi.

Turgay Konuralp

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı