Advert
Advert
Advert

Kocaoğlu:"Adamcı siyaset yapmam"

Kocaoğlu:
Kocaoğlu: Küçük Menderes
Bu içerik 498 kez okundu.
Advert

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ben TV Fuar Sohbetleri programına konuk oldu, gazeteci Erol Yaraş’ın sorularını yanıtladı. Başkan; siyasetten İzmir’deki tramvaya önemli açıklamalar yaptı.

“Ne Baykal'cı, ne Önder Sav'cı, ne Kılıçdaroğlu'cu, ne Muharrem İnce'ci oldum. Adamcı siyaset toplumu ve partiyi farklı yerlere götürür. Ben ülkem için siyaset yapıyorum” diyen Başkan Kocaoğlu, “başka adaylar olursa ve eğer adaysam, yarışım sürer. Değilsem zaten yarış olmaz" dedi.

Tramvayın ulaşımı rahatlattığını söyleyen Aziz Kocaoğlu, “tramvaydan memnunuz ama tüm uyarılara rağmen Şair Eşref'te yine sağ şeritte parklanma görüyoruz. Trafik bize bağlı değil biliyorsunuz. Yetkililerin, bunu engellemesi gerekiyor” diye konuştu.

87. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ivmesini giderek yükselttiklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, son yıllarda olduğu gibi Fuar'a bu yıl katılımın yine yüksek düzeyde olduğunu belirterek, "Ticaret, sanayi, teknoloji ve ekonominin yanında işin kültür, sanat, şov ve eğlence boyutu da var. Parayla görülemeyecek birçok etkinliği İzmirli hemşerilerimizin ayağına getiriyoruz. Bunun bir kısmını sponsorlarımız vasıtasıyla yapıyoruz. Bu da fuarın cazibesini arttırıyor" dedi.

  CHP 'DOĞRU ÇÖZÜMLER' ÜRETMELİ

CHP'deki 'bölünmüş yapıya' ilişkin bir soru üzerine Başkan Kocaoğlu, eleştirinin yanında çözüm önerisi getirmenin önemine değindi. Kocaoğlu şunları söyledi: "Ben ülkemi, insanları, kentimi seviyorum ve bunun için siyaset yapıyor, bunun için belediye başkanlığı yapıyorum. Partimi de seviyorum. Partimin belli konularda siyaset üretememesinin, ülke sorunlarına çözüm bulamamasının benim üstümde bir tahribatı var. Rahatsız ediyor tabii. Bakın Amerika'ya karşı, Rusya'ya karşı, herhangi bir ülkeye karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin desteklenmesi son derece doğru. Bunu CHP Genel Başkanımız da yaptı. Biz de Afrin'e girmenin zorunlu olduğunu söylemiştik. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi dış politikada hata yaptığında, nedeniyle-niçiniyle hatanın sonuçlarının ülkeye ne zarar vereceği ve bundan kaçınmak için neler yapılması gerektiğine yönelik politikalar üretilmesi ve bunların kamuoyuyla paylaşması gerekiyordu. Doğru çözümler üretmeden konuşmanın anlamı yok. Ekonomik sıkıntıya ilişkin açıklamalar yapılıyor. Tamam, doğru. Ama sen bu modelin karşısına başka bir model koydun mu? Sen karşısına bir model koysan ve 'Biz bunları önerdik ama merkezi hükümet bunu dinlemedi. Dinleseydi bunlar başımıza gelmeyecekti. Ama madem geldi ve ülkemiz, insanımız zarar görüyor; o halde ülkemizin yanındayız' dedin mi? İkincisini hep söylüyor CHP ama birincisi yok.”

“SİYASETE SOKAMADIĞINIZ İNSANLARIN BİRİKİMLERİNDEN YARARLANIN”

Başkan Kocaoğlu, "Genel Başkan ile bu konuda bir diyalogunuz olmadı mı?  Sorusuna da "Sayısızca oldu. Bu söylediklerimi kendisiyle de paylaştım. Cumartesi etkinliklerinde de kamuoyuna söyledim. 3-4 sene öncesine kadar genel politika ile ilgili özellikle konuşmuyordum. Son dönemde dayanamadığım için konuşuyorum" dedi.

CHP'nin istediği neticeye ulaşamamasını da değerlendiren Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu işler kadroyla olur. Bunu Türkiye'de yapabilecek, CHP'ye oy verenlerin, üyelerin, inananların içinde çok büyük bir kitle var. Ama bu insanlar siyasetle uğraşmıyor. Onun çeşitli gerekçeleri var. Bu insanları siyasete sokamasanız da en azından birikimlerinden istifade etmek gerekir."

 GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİ PROJE NE?

Görev süresi boyunca içinde ukde kalan projenin, uygun yer bulunamaması ve sonrasında açılan davalar nedeniyle geciktirilen 'katı atık bertaraf tesisi' olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bir de Körfez'de ÇED raporunun geç çıkması var. İhaleye çıktık sonunda. Kazanan firma çalışmalara başlıyor. Tabii tüp geçitle çakışan noktalar var ve onlar zaman içinde çözülecek. Körfez geçişi zaman içerisinde İzmir için zorunlu hale gelecektir. Faydası bugün olmaz; 5 sene sonra, 10 sene sonra olur. Benim gönlümden geçen, bu geçişin tamamının tüp olmasıdır. O öneriyi de yaptık. Ancak bu maliyeti 2 katı arttırıyor. Belki ekonomi biraz daha toparlandıktan sonra tamamı alttan geçirilir" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide