Advert
Advert
Advert

“Sahne Senin Türkiyem ile 60 ilçeye ulaştık”

 “Sahne Senin Türkiyem ile  60 ilçeye ulaştık”
 “Sahne Senin Türkiyem ile  60 ilçeye ulaştık” Küçük Menderes
Bu içerik 533 kez okundu.
Advert

Ödemiş Belediyesi’nin kurtuluş yıldönümü etkinliklerine bu yıl da katılan Tuzla Sanat Sahnesi, fuar akşamlarında önce çocukları ardından da büyükleri güldürdü. Tuzla Sanat Sahnesi, “Gemilerde Talim Var” adlı oyunla bu yılki fuar programını tamamladı. Yönetmen Orhan Çağlar, “Sahne Senin Türkiyem” projesi ile çıktıkları yolda hedeflerinin tiyatroyu çocuklarla buluşturmak olduğunu vurguladı.

34. Ödemiş Milli Fuarı’nda bu yıl da renkli akşamlara imza atan Tuzla Sanat Sahnesi, ilk dört gündeki çocuk oyunlarının ardından geçtiğimiz cumartesi akşamı komedi oyunu “Gemilerde Talim Var” ile seyircinin karşısına çıktı. Orhan Çağlar’ın yazıp yönettiği oyunda Gökhan Cengizoğlu, Yaşar Türken, Firdevs Yılmaz, Fulya Gülşen, Oğuz Kaan Altay, Fahri Can Kaya ve Metin Çağlar rol aldı. Ödemişlilere keyifli bir akşam yaşatan “Gemilerde Talim Var”, 258. kez Ödemiş’te sahnelenmiş oldu.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ödemiş’in kurtuluş yıldönümü etkinliklerinde yer alan Tuzla Sanat Sahnesi’nin Ödemişlilerle buluşmaktan büyük onur ve gurur duyduğunu ifade eden yönetmen Orhan Çağlar, ilginin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

“Sahne Senin Türkiyem”i anlattı

 

Sahne Senin Türkiyem adlı projeyle bir kez daha Ödemişlilerle buluştuklarını söyleyen Çağlar, “Türkiye’de ilk defa tasarlanmış bir proje ile yurdumuzu il il, ilçe ilçe adımlıyoruz. Ben bu projeye ‘Sahne Senin Türkiyem’ adını koydum. Projenin farkı şu: Gündüz çocuk oyunları, aynı günün akşamına yetişkin oyunu. Günde 3-4 seans çocuk oyunu oynadığımız yerler oldu. Çünkü talep çok büyüktü. Böyle bir konsept ve profesyonel turne tiyatrosu yok. İki konsepti yapan yok. Bir de bizim yaptığımızı cüzi rakamlarla yapan yok, çıkmaz. Biz çok cüzi rakamlarla bunu yurt çapına yayıyoruz. 60 ilçe, 18 ile ulaştık. 60 ilçe ama yarısına en az iki kere gittik. Toplamda 200 turne oluyor. Gittiğimiz her yerde iz bırakıyoruz. Çünkü mali olarak projenin bedeli düşük ama donanım ve içerik olarak en kaliteli şeyi sunuyoruz. Oyun akışı olarak çok kaliteli şeyler yapıyoruz. Buraya özel bir jest yaptık mesela. Ödemiş, bizim için çok özel. Çocuk oyunu için orman ve kutup temalı iki dekorla geldik. Bir de yetişkin oyunu için dekor getirdik, buraya özel oldu. Çünkü Milli Fuar’da iki sene üst üste misafir edilmek hem mutluluk hem de gurur verici” dedi.

 

“Amacım, tiyatro gitmemiş yerlere ulaşabilmek”

 

‘Gemilerde Talim Var’ adlı oyunun 258. kez sahnelendiğini hatırlatan Çağlar, “Bu proje ile Hopa’dan Şırnak’a, Samsun’dan İzmir’e Türkiye’yi harmanlıyoruz. Benim amacım şuydu; Türkiye’de tiyatro gitmemiş yerlere ulaşabilmek. 10 bin nüfuslu bir ilçe düşünün, bütçe imkanları belli. İşte oralara ulaşmak, hayatında hiç tiyatro görmemiş çocuklarla buluşmaktı hedefimiz. Binlercesi ile buluştuk. Gerçekten ben bununla besleniyorum. Ben, aynı zamanda çocuk şenliklerinde palyaço olarak oynuyorum. Programın moderatörlüğünü yapıyorum, çocukların enerjisi ile ayakta duruyorum. Çünkü fiziksel olarak üç seans çocuk oyunu oynamak, o dekoru kaldırıp yetişkin oyunu için dekor kurmak zor şeyler. Biz, o enerjiyi çocuklardan alıyoruz. Ödemiş’e geçen yıl geldik, çok güzel üç gün yaşadık. Memnun kaldılar ki bir kez daha davet edildik. Ki birçok yerde öyle oluyor. Tabi çok mutlu olduk. Sayın Belediye Başkanımız çocuk oyununun kalitesini bizzat kendisi gelip gördü, çocuklarımızla fotoğraflar çekildik. Yetişkin oyunu da istedi, biz de 257 kez sahnelediğimiz oyunla geldik Ödemiş’e. Bir oyun 257 kez sahneleniyorsa akışı kaliteli bir oyundur. Zır komedi dediğimiz bir oyun. Genelde komedi yapmak kolaydır. Argo ve belden aşağı bir kelime patlattın mı seyirci güler. Biz bunu yapmıyoruz. Biz argo kullanmadan güldürüp bu dereceye ulaştırıyoruz” dedi.

 

Başkan Badem’e teşekkür etti

 

Ödemiş’te belediyenin kendilerine sunduğu imkanlardan ve ilgiden memnun olduklarını kaydeden Çağlar, şöyle devam etti: “Geleneksel Anadolu misafirperverliğinin üzerinde bir ilgi ile ağırlandık. Belediyemiz, etkinliklerde her şeyi seferber etti. Belediye Başkanımız Sayın Mahmut Badem, Kültür Müdürümüz Sayın Hüseyin Köklü ve Kültür Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız, her konuda bizimle alakadar oldular. Çok teşekkür ediyoruz. Bu, bizim enerjimizi de yükseltti. Bu proje ile Ödemiş’in köylerine de gideceğimiz yeni bir çalışma söz konusu. Belediyemiz çok sıcak baktı buna. Başkanımız zaten böyle etkinliklere çok açık, özellikle çocuklara karşı sevgi dolu bir hassasiyeti var. Bu proje ile hayatında tiyatroya ulaşamamış çocuklarımızla buluşmak istiyoruz. Ben bunu yaşadım. Garipseyen gözlerle bakıyor çocuklar, çağırıyorsun gelip sarılıyor. Şırnak’a gittik biz, nüfusu 55 bin. Biz 15 bin çocukla buluştuk. Şırnak’ın tüm çocukları geldi diyebiliriz. Ankara’nın Ayaş ilçesinde tüm köylere gittik. Manisa’nın Demirci ilçesinde günde üç köye gittik. Oralarda tiyatroya aç gözler var. Başkanımız da bu konuya sıcak baktı. İki yıldır gözlemlediğim kadarıyla Ödemiş, böyle bir başkanı olduğu için çok şanslı. Ödemiş’ten sonra İstanbul’da devam edeceğiz. Tabii Güneydoğu’da görüşmelerimiz var. Kızıltepe, Cizre, Beytüşşebap’a da gidebiliriz.”

 

“Daha da sağlam bir nesil lazım bize”

 

Sadece komedi oyunlarıyla değil, Milli Mücadele döneminde yaşananları anlatan oyunları genç nesillerle buluşturduklarını sözlerine ekleyen Çağlar, “Sarıkamış konulu ‘Mehmetim karlar altında’ adlı oyunumuz var. Kurtuluş Savaşı konulu ‘Vatan İçin Şehadete’ adlı oyunumuz var. Çanakkale konulu ‘Dönmeyi Düşünmediler’ adlı oyunumuz var. Gittiğimiz yerlerde belediye başkanlarımız, bu oyunları iki seans oynamamızı rica ediyor. Gerekçesi çok güzel. Lise öğrencilerine de izletmek istediklerini söylüyorlar. Daha da sağlam bir nesil lazım bize. Ülkemizin şu anki konumunu görüyorsunuz, bütün dünyanın gözü bizim üstümüzde. Bu ülkede her şey var, milli birlik beraberlik, azim var. İman var, Kurtuluş Savaşı’nı biz böyle kazandık. Böyle bir gençlik var çok şükür. Ama daha da artırmamız lazım. Bu nedenle bu tür oyunlara da önem veriyorum. Çocuklar, gençler ve yetişkinleri de unutmuyoruz. Bu şekilde sanat konsepti ile ülkemizi adım adım dolaşıyoruz” diye konuştu.

 

Haber: Bilgehan SAKICI

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi