Advert
Advert
Advert

Kınalı bamya, festivalle tanıtılacak

Kınalı bamya, festivalle tanıtılacak
Kınalı bamya, festivalle tanıtılacak Küçük Menderes
Bu içerik 617 kez okundu.
Advert

Torbalı Belediyesi, düzenlediği çeşitli etkinliklerle ilçenin tarımsal zenginliklerini bir bir tanıtmaya devam ediyor. Saipler’de zeytin, Çapak’ta bardacık incirini tanıtmak adına festival düzenleyen Torbalı Belediyesi, bugün Çakırbeyli’de bamya festivali düzenleyecek. Çakırbeyli’de susuz olarak yetiştirilen ve bölgenin en lezzetli bamyası olarak gösterilen ürün, yapılacak olan festival ile adını ilçe dışına da duyurma imkanı bulacak.

 

Çakırbeyli Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların neredeyse tamamına yakını bamya yetiştiriyor. 400 dönümlük araziden sezonda 200 ton bamya elde ediliyor. İlçenin önemli değerlerine sahip çıkmak adına yapılan festival, mahalle meydanında gerçekleşecek. Saat 14.00’te yapılacak açılış konuşmaları ile başlayacak festivalde halk oyunları gösterileri yer alacak. Azerbaycan Devlet Dans Topluluğu, festivale katılanlara muhteşem bir dans gösterisi sunacak. Festival, saat 20.00’de TRT Ses Sanatçısı Ali Çakar’ın vereceği konser ile son bulacak. 

“Değerlerimizi tanıtıyoruz” 
 

Torbalı’nın tarımsal alandaki zenginliklerinin tanıtımı için festivaller düzenlediklerini ifade eden Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Torbalı’da çok değerli ürünler yetişiyor. İlçemizde yetişen zeytin, incir, bamya gibi ürünlerimiz sofraları süslüyor. Çakırbeyli’de halkın önemli geçim kaynaklarından olan bamya, susuz ve ilaçsız bir şekilde neredeyse organik olarak yetiştiriliyor. Kendine has renginden dolayı burada ‘kınalı’ diye tabir edilen farklı bir cins bamya yetişiyor. Pazar değeri yüksek, oldukça kaliteli olan bu ürünümüzün de tanıtımını yapmak istedik. Düzenleyeceğimiz festivale ilçe dışından da çok sayıda katılım bekliyoruz. Tüm Torbalı halkını da Çakırbeyli’ye davet ediyoruz” dedi. 

 

Haber: Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı