Advert
Advert
Advert

Aile sistemine dayalı hayvancılık önerisi

Aile sistemine dayalı hayvancılık önerisi
Aile sistemine dayalı hayvancılık önerisi Küçük Menderes
Bu içerik 856 kez okundu.
Advert

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son beş yılda hayvan ve kırmızı et ithalatına 4 milyar dolar döviz ödeyen Türkiye’de hayvancılık sektöründeki sorunların belirlenmesi ve “Aile Sistemine Dayalı Hayvancılığın” geliştirilmesi amacıyla meclis araştırma önergesi verdi. 

 

Hayvancılığın geliştirilmesine yönelik pek çok proje açıklanmasına rağmen sorunun çözümlenemediğine vurgu yapan Gürer, onca projeye karşın hayvancılığın giderek gerilemesinin araştırılması gereken önemli bir konu olduğunu söyledi.

 

Gürer, “İthal değil, yerli üretim başlığı ile tanıtımları kamuoyuna sunulan yerli hayvancılığın gelişimini hedefleyen projede küçük aile şirketlerinden çok, büyük işletmeler desteklenmektedir. Aile sistemine dayalı bir hayvancılık sektörü gelişimi aranmalıdır” ifadelerini kullandı. 

 

Hayvan sayısı ve mera varlığı sürekli azalıyor 

 

Türkiye’de hayvancılık sektörünün sorunlu hale geldiğini anlatan Gürer, ülke nüfusunun 1980 yılından bu yana 35 milyon artarken aynı tarihte 85 milyon olan hayvan varlığının 2016 yılında 53 milyona gerilediğini, 1960’da 28.7 milyon hektar olan mera alanlarının ise 2016 yılında 14.6 milyon hektara düştüğünü vurguladı.

 

Hayvancılıktaki gerilemenin doğal sonucu olarak ortaya çıkan açığın kapatılması için ithalata yönlenildiğini kaydeden Gürer, son beş yılda dört milyon canlı et ithalatı yapıldığını, hayvan ve kırmızı ete ödenen döviz miktarının ise 4 milyar dolara çıktığını ifade etti. 

 

Hayvancılığın geliştirilmesine yönelik açıklanan projelerden de olumlu sonuçlar alınamadığını söyleyen Gürer, TİGEM’in ciddi olarak ele alınıp geliştirilmesi gereken bir kurum olduğunu belirtti. 

 

Haber: İsmail Kahveci

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm