Advert
Advert
Advert

Ovacık Yaylası festivalle coştu

Ovacık Yaylası festivalle coştu
Ovacık Yaylası festivalle coştu Küçük Menderes
Bu içerik 3718 kez okundu.
Advert

Ödemiş’e bağlı Ovacık Yaylası’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş Belediyesi ve Bıçakçı Yörükleri Yardımlaşma Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşen Geleneksel 3. Barbunya ve Yörük Türkmen Şenliği, geniş bir katılıma sahne oldu.

Renkli görüntülerin yaşandığı festivalde İzmir Yörük Türkmenleri Derneği Halk Oyunları Ekibi, İzmir Kırım Türkleri Halk Oyunları Ekibi ile Ayrancılar Halk Oyunları Ekibi’nin yanı sıra sanatçılar Yörük Kızı Asya Kaymak, Sedat Bozan ve Murat Sınger sahne aldılar. Bunların yanı sıra jüri üyeleri tarafından en iyi barbunyanın belirlenmesi, yemek yarışması ve festival ağası seçimi de etkinlikte yer aldı.

Gerçekleşen festivale İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener,  AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Şerif Delibalta, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi,  Bayındırspor Başkanı Ali Doğu, Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi ve pek çok vatandaş katıldı.

2018 yılının festival ağası olarak Erdoğan Sarımsak seçildi. Festival Ağası Sarımsak, “İlk kez festivalde ağa seçildim. Ağa olmak, gerçekten faklı bir duyguymuş” dedi.

Barbunyanın tanıtımı yapılıyor

Festivali üçüncü kez gerçekleştirdiklerini ifade eden Bıçakçı Yörükleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Seçkin Sezgin, “Biz, Yörük kültürüne gönül vermiş, geçmişiyle ve ecdadıyla gurur duyan aziz Türk milletiyiz. Türkiye’nin birçok yerinde etkinlik ve şölenlere katılarak Ödemiş’imizin ve köyümüzün ismini duyurmak, tanıtımını yapmak için her zaman elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu festivali yapmamızın amacı, Ovacık Yaylası’nda yetişen barbunyamızın tanıtımını gerçekleştirmektir” dedi.

Dernek üyelerinden Hüseyin Göktepe ise şunları söyledi: “Düğün havasında festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Köy halkımız, bu festivali dört gözle bekliyor. Festival kapsamında stantlar da kuruluyor. Yaylamızın verimli topraklarında yetişen barbunyanın dışındaki diğer ürünlerimiz de bu festivalde yerini aldı. Desteklerini esirgemeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda da yine renkli bir şekilde festivalimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yaylaya büyük katkı

Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, “Burada yaşayan çalışkan insanlarımızın yetiştirdiği barbunyanın duyurulması amacıyla yılda bir kez büyük emekler verilerek dopdolu bir programla yapılan festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.  Emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardan beri Ovacık Yaylası’nda barbunya üreticilerinden Metin Yağcı, “Burada üretilen barbunyanın çalışkan insanlarımızın katkılarıyla Türkiye’nin tüm illerine gitmesi, gerçekten çok önemli. Bu ürünün tanıtılması anlamında bu yıl üçüncü kez festivalin gerçekleşmesiyle Ovacık halkı bütünleşmektedir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bıçakçı Mahallesi Muhtarı Yusuf Erdinç de festivalin barbunyanın ve mahallenin tanıtımı açısından son derece faydalı olduğunu söyledi.

Haber: Turgay KONURALP

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm