Advert
Advert
Advert

Ödemişli veterinerlerden ortak açıklama

Ödemişli veterinerlerden ortak açıklama
Ödemişli veterinerlerden ortak açıklama Küçük Menderes
Bu içerik 17947 kez okundu.
Advert

Ödemişli veterinerler, son günlerde yem fiyatlarının artışı ve birtakım girdilerin yükselişinden dolayı konuya acil müdahale edilmesi yönünde görüşte birleştiler. Balabanlı yolundaki Barış Kelebek’in çiftliğinde bir araya gelen Ödemişli veteriner hekimler, burada ortak bir basın açıklamasında bulundular.

Veterinerler adına konuşan Levent Cevdet Gerçek, “Küçük Menderes Havzası’nda üretim yapan, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan üreticilerimiz zor günler yaşamaktadırlar. Özellikle dış politikada yapılan hatalar sonucu dolardaki yükseliş, üretici tarafında girdileri direkt etkilemekte. Bu bağlamda mazot, gübre ve yem fiyatları, durdurulamaz bir yükselişe geçmiştir. Bu durumdan Ödemiş yöresi veteriner hekimleri olarak büyük rahatsızlık duymakta ve odalarımız, borsalarımız ve sektörle ilgili diğer sivil toplum kuruluşlarımızı göreve davet etmekteyiz. Devletimizden gümrük vergilerinin tekrar konulmasını istiyoruz” dedi.

“Acil eylem planı geliştirilmeli”

Gerçek, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Bilindiği üzere ülkemiz, tarım ülkesi ve tarım ülkesi olan Türkiye’nin tarımsal ve hayvansal ürün ithalatının yanlışlığına işaret ediyoruz. 1980’li yıllarda bir kilogram süt ile yaklaşık iki kilo yem alınırken bugün ise iş, tamamen tersine dönmüş durumdadır. Bunlar yetmiyormuş gibi girdi fiyatlarının aşırı yükselişi, üreticileri üretimden vazgeçer hale getirmiştir.

Biz, vatansever hekimler olarak bölgemize aralıksız hizmet etmekte fakat emeklerimizin karşılığını üreticilerimiz de kazanamadığı için almakta sıkıntı yaşamaktayız. Böyle giderse işletmeler, yüksek vasıflı damızlık hayvanlarını kestirmek zorunda kalacaklar. Bu durum da ülke ekonomisine onarılması güç bir darbe vuracaktır. Beklentimiz, bu kaos ortamının bir an önce çözülmesi için devletimizin ve kurumlarımızın acil eylem planı geliştirmeleridir.”

“Şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz”

Ödemişli veteriner hekimlerden Mustafa Aydın ise şunları söyledi: “Dünyanın geleceği için gıda, tarım,  hayvancılık ve su kaynakları konuşulmaktadır. Bu alanlarda savaşlar başlamıştır. Türkiye, bu anlamda önemli potansiyele sahiptir. Tarım ülkesi olarak ne kadar stratejik öneme sahip olduğumuz, açık olarak ortadadır. Ancak bu dinamiklerimizi bilinçli bir şekilde harekete geçiremediğimiz sürece bu kaynaklara sahip olmamızın da bir anlamı yoktur. Ekonomik büyüme, üretimi artırmakla sağlandığına göre bunu doğru projeleri hayata geçirerek gerçekleştirebiliriz. Üreticilerimiz, ancak bu şekilde kazanç sağlayabilirler.

Çevre sağlığı, halk sağlığı, hayvan sağlığı, veteriner hekimlerin ve ziraat mühendislerinin seslerine kulak verilmeden sağlanamaz. İçtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe kadar gıdanın her alanında veteriner hekimler söz sahibidir. Türkiye’de şu anda iki Trakya büyüklüğünde alan, üretimden çıkmış durumdadır. Gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı almış başını gitmektedir. GDO’lu tohumlarda bulaşık durumdadır. Hollanda’nın 15 misli büyüklüğünde bir ülkeyiz. 7 milyar dolar dış ticaret açığımız var. Hollanda’nın dış ticaret fazlası 60 milyardır. Şapkamızı önümüze alıp artık bu konuda düşünmemiz gerekir.”

Bir diğer Ödemişli veteriner hekim Atilla Katırcı, “Son günlerde birtakım girdilerin aşırı bir şekilde artması, maalesef bölgemizdeki hayvancılık sektörünü de bir hayli etkilemektedir.  Arz ve talebin karşılanamadığı sürece de bu sıkıntılar devam edecektir. Ödemişli veterinerler olarak ortak hareket edip sorunların çözümü aşamasında gerekli girişimleri yapacağız” diye konuştu.

“Ödemiş’teki kadro, hiçbir yerde yok”

Veterinerler adına bir konuşma yapan Ödemişli sanayici ve veteriner hekim Mehmet Çelikkaleli ise, “Çeşitlilik artık yok oldu gibi. Küçük Menderes Havzası’na baktığınızda sadece mısır silajı, bu üretimin içinde kaldı. Mısır silajını üretici, tarlasında tonunu 200 liraya satıyor. Samanın 600 liraya satıldığı bir dönemde mısır silajı 200 liraya satılıyor. İkisinin maliyetini, yetişmesindeki faktörleri göz önüne getirirseniz komik bir durum. Üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu ülkede bu insanların emeklerini alabilmesi için, hayvancılıkta para kazanabilinmesi için ne gerekiyorsa yapılmalı.

İddia ediyorum ki Ödemiş’teki bu serbest veteriner hekim kadrosu hiçbir yerde yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir ilinde üniversiteler de dahil verilmeyen veteriner hekimlik hizmetini veren bir kadro var burada. Ben, Türkiye’nin her yerini geziyorum. Daha yeni Batman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kayseri, Niğde, Konya yani her tarafı gezdim. Buradaki veteriner arkadaşların yaptıklarını oradaki arkadaşlar hayal bile edemiyorlar. Burada böyle bir veteriner hekimlik var.

“Üretici şaşırmış vaziyette”

Biz üreticiye yardım etmek için uğraşıyoruz ama üretici şaşırmış bir durumda. Ete dönüyor et ithal ediliyor, damızlığa dönüyor damızlık ithal ediliyor. Bu ülkede bu insanların para kazanabilmeleri ve geleceklerini temin etmeleri için ilk yapılması gereken iş, ithalatın durmasıdır. Eğer ithalat durmazsa bu ülkede tarım ve hayvancılıkta kimse; hiçbir sektör, hiçbir kurum, hiçbir çiftçi ayakta duramaz. Biz İzmir üreticisi olarak bu bölgede koruyucu hekimliğe gerçek değer verilse bu ithalata harcanan paralar bu sektördeki insanlara harcansa, biz bu bölgeye ithalat yapan değil ihracat yapan bir bölge haline getiririz. İzmir’e gerçek önem verilse, İzmir çiftçisine, İzmir hayvancısına gerek sivil toplum örgütleri ve gerekse devlet tarafından doğru müdahaleler yapılsa biz ithalat değil, ihracat yapar hale geliriz” ifadelerini kullandı.

Çözüm önerilerini sıraladı

Çelikkaleli, sözlerini şöyle bitirdi: “Bölgemizde ciddi anlamda hayvancılıkla ilgili sorunlar var. Örneğin buzağıların yüzde 30’u ölüyor. Bunu ben 2012’de de söylüyordum, sene 2018 hala bunu söylüyorum. Bu sorunu sadece biz veterinerler çözebiliriz. Bu işle ilgisi olmayan kişilerden akıl almayacaklar, gelip bizlerden akıl alacaklar. Biz bunun tedavisini, şeklini, olmaması için ne gerekli olduğunu anlatacağız. Hayvan sağlık politikası düzeldiği takdirde bu ülkenin ithalata ihtiyacı yoktur. Yem tohumlarına özel bir süspansiyon yapılması lazım, gübreyle ve yem üretimiyle ilgili özel teşvikler verilmesi lazım. Bu sorunların çözülmesi için veteriner hekimlerle Tarım Bakanlığı’nın oturup üretici temsilcileriyle görüşmesi gerekiyor. Bizden kuruşuna kadar aidatlarını alan sivil toplum örgütleri nerede? Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Unutmayın, ana olmazsa dana olmaz.”

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çaldede belgesel oldu
Çaldede belgesel oldu
Ahmet Uygan için son görev
Ahmet Uygan için son görev