Advert
Advert
Advert

Küçük formüllerle su tasarrufu

Küçük formüllerle su tasarrufu
Küçük formüllerle su tasarrufu Küçük Menderes
Bu içerik 348 kez okundu.
Advert

Dünya üzerinde bulunan su miktarının sadece yüzde ikisi içilebilir su. Geri kalanları, çoğunlukla tuzlu su. Özellikle son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle su oranı giderek azalıyor. Bu da su tasarrufunun önemini oldukça artırıyor. Günlük hayatımızda özellikle mutfaklarda kullanılan su miktarına dikkat etmemiz gerekiyor. Canlılar, genelde su olmadan yaşayamaz. Yiyecek olmadan bir süre dayanabilir ancak bu süre, su olmadan çok çok daha kısadır. Bu durumları yaşamamak için SU TASARRUFU yapılmalıdır.

Bu süreçte en çok karşılaşılacak soru, “Su tasarrufu nedir?” olacaktır. Tasarruf, genel olarak bir şeyleri idareli kullanmak anlamı taşır. Bu durumun su için olanı su tasarrufuna karşılık gelir. Ancak anlaşılamayan nokta, daha çok bunun nasıl yapılacağıdır.

Özellikle evlerde, mutfakta kullanılan suyun büyük kısmı israftır. Elde bulaşık yıkamak, bunların başında gelir. Bulaşık makinesi kullanmak, bu açıdan hem hayatı kolaylaştırır hem de su kullanımını oldukça azaltır. Bulaşık ya da elimizi yıkarken musluğu açık bırakmak, yine büyük israfa neden olur. Gri su adı ile bilinen ve tuvaletlerde kullanılabilecek ancak içme suyu olamayacak bir su çeşidi vardır. Bu su, lavabolardan çıkan suyun evin dışında bir tankerde toplanması ve tuvaletlere aktarılmasından dolayı gri su olarak anılır. Yapılabilecek tasarruflardan biri de budur ve böylece ev içerisinde su geri dönüşümü de yapılmış olur. Çamaşır makinelerini tam dolmadan çalıştırmamak da bir tasarruftur. Evdeki çeşmeye su filtresi takıp içme suyuna dönüştürülerek kullanılabilir. Böylece dışarıdan içme suyu alınmamış ve dolayısıyla plastik zararlı şişeler kullanılmamış olur.

Hayat için vazgeçilmez

İnsan hayatı için vazgeçilmez olan suyun kullanımında küçük hamlelerle büyük tasarruflar yapılabilir. Özellikle giderek artan küresel ısınmanın kötü etkilerini azaltmak için su kullanımına dikkat edilmelidir. Yaşamın temelinde büyük rol oynayan su kaynaklarının devamlılığı için tasarruflu davranıp elde olanı bitirmeye yönelik yaşamamak gerekir. Tüm insanların dikkat edebileceği küçücük şeylerle suyun devamlılığı, aslında hiç de zor olmayan bir şekilde sağlanabilir.

 

Seval KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm