Advert
Advert
Advert

Yerden sökülerek kurtarıldı

Yerden sökülerek kurtarıldı
Yerden sökülerek kurtarıldı Küçük Menderes
Bu içerik 1532 kez okundu.
Advert

AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, "Selçuk'ta iş yerinin zemininde yer alan ve üzerine basıldığı için yerinden sökülerek Efes Müzesi’ne kaldırılan Kelime-i Tevhid yazılı taş, Kadın Kolları il yönetiminden bir arkadaşımızın dikkati sayesinde turistlerin sosyal medya paylaşımlarından fark edildi."

Başkan Büyükdağ, tarihi ve kültürel mirasa karşı duyarlı olduklarını ve bu değerlerin korunması için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Şirince Mahallesi'nde bir iş yerinin girişinde yere döşenmiş ve üzerinde Kelime-i Tevhid yazısı bulunan taşın Efes Müzesi’ne taşınmasının AK Parti Kadın Kolları İl Başkan Yardımcısı Sezen Altıner'in dikkati sayesinde gerçekleştiğini bildiren Büyükdağ, süreci yakından takip ettiklerini ifade etti.

Hemen başkana iletildi

Büyükdağ, şöyle konuştu: "Çevre Şehircilik ve Kültürden Sorumlu İl Başkan Yardımcımız Sezen Altıner'in turistler tarafından çekilen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta iş yerinin zemininde döşeli tarihi taş üzerindeki Kelime-i Tevhid yazısına basıldığını görmesi üzerine durumu Selçuk Belediye Başkanımız Zeynel Bakıcı'ya ilettik. Süreci yakından takip eden arkadaşlarımız Selçuk'a gitti. Taşın ivedilikle yerinden sökülerek koruma altına alınmasını sağlayan Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Selçuk Efes Müze Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyoruz. Tarihi değerlerimize ve kültürel mirasımıza her zaman sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Müzenin laboratuarına taşındı

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Şirince Mahallesi'nde bir dükkan zemininde yer alan ve taban döşemesi olarak kullanılan bir mezar taşının üzerine basıldığının bildirilmesi üzerine Efes Müzesi Müdürlüğü ekiplerince mekanda incelemeler yapıldığı, Kelime-i Tevhid yazılı olduğu tespit edilen taşın bulunduğu yerden sökülerek Efes Müzesi Laboratuarı’na taşındığı belirtilmişti. 

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm