Advert
Advert
Advert

“ÇED raporu yok”

“ÇED raporu yok”
“ÇED raporu yok” Küçük Menderes
Bu içerik 516 kez okundu.
Advert

AK Parti Tire İlçe Başkanı Selman İçelli, Başköy Mahallesi'nde çalışmalarına başlanacak olan jeotermal kaynak arama konusuna ilişkin "Arama ruhsatı var ancak ÇED raporu yok." dedi.

İçelli, jeotermal kaynak arama konusunun gündeme geldiğini ve üreticinin karşı çıktığı günden bu yana gelişmeleri takip ederek konuyu bakanlık düzeyinde incelediklerini aktardı. Başkan İçelli Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un İzmir ziyareti sırasında konu ile ilgili dilekçe ile hazırladıkları dosyayı ilettiklerini belirtti.

Başkan İçelli şunları kaydetti: "Sayın Bakanımıza Başköy'de üretilen incirin dünyanın en kaliteli inciri olduğunu, Aydın inciri olarak bilinen ince kabuklu incirin Türkiye'de sadece Başköy'de üretildiğini, köylünün tek geçim kaynağının incir olduğunu aktardık. Başköy ve civar köylerdeki üreticimiz, bir yıl boyunca sadece incirden kazandıkları ile hayatlarını devam ettiriyorlar. Halkımız, jeotermalden çıkacak olan gazların ağaçlara ve çevreye zarar vereceğini düşünüyor. Böyle bir tesisin bu bölgede olmaması gerektiğini savunarak dosyamızı sunduk. Köylümüz ne istiyorsa onu yapacağız."

“Arama yapsa bile…”

İçelli şöyle devam etti: "ÇED raporu henüz çıkmadı. Arama ruhsatı var ancak ÇED raporu yok. Bu konu, sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bitmiyor. Devlet Su İşleri ve İl Tarım Müdürlüğü’nün de onayı olacak. Orada firma sondaj araması yapabilir. Bunun için arama ruhsatı var ancak herhangi bir enerji tesisi kuramazlar. Burada bir firma arama yaptığında o firma oraya istediği tesisi kuracak anlamına gelmiyor. Yapılacak olan sondaj çalışmasının bir zararı yok."

Halkın istekleri doğrultusunda hareket edeceklerini kaydeden İçelli, vatandaşın "Jeotermal enerjisi istemiyoruz. Bu, bize ve incirimize zarar verecek" demesi halinde ise kendilerinin de jeotermal tesisini yaptırmamak için mücadele vereceklerini de sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm