Advert
Advert
Advert

Fuarın yol haritası çizildi

Fuarın yol haritası çizildi
Fuarın yol haritası çizildi Küçük Menderes
Bu içerik 887 kez okundu.
Advert

14-17 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Küçük Menderes Süt Hayvancılığı Ürün ve Ekipmanları Fuarı Danışma Kurulu Toplantısı, Ödemiş Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıda fuarı etkin ve herkese ulaşabilir kılmak için nelerin yapılması gerektiği değerlendirildi.

Toplantıya Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Sakınlı, Türkiye Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Deveci, İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Temsilcisi Ünal Sönmez, Ödemiş Ticaret Odası Meclis Başkanı İbrahim Sürav, Köy Koop. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Türkön, TAGYAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural, Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer, Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali Öz, Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Atik, Gençiz Fuarcılık Proje Sorumlusu Dilek Erbey ve Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Onur Akar katıldı.

Üretici, son teknoloji ile buluşacak

Toplantıyı söz alarak başlatan Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, “Avrupa ve Amerika’daki süt üretim miktarlarına baktığımızda hayvan başına düşen süt üretimi miktarında geri kaldığımızı görebiliyoruz. Kendi tecrübelerimden de biliyorum ki hayvan refahı ve üretim ekipmanlarındaki geri kalmışlık, yaklaşık olarak verimi %20 etkiliyor. Amacımız, bu fuar aracılığıyla son teknoloji üretim ekipmanları ile üreticiyi bir araya getirmektir. Hayvan refahını sağlayarak mekanik teçhizatımızı ilerletmeli ve verimliliğimizi bu sayede arttırmalıyız. Fuar sayesinde yeni ürünlerle tanışan üreticilerimizin üzerindeki etki, ‘Bu ürünler benim gelişmemi ve ilerlememi sağlayacak’ algısı olmalıdır. Yaptıkları yatırımlar ile de mevcut durumlarının bilincine vararak gelişimlerinin hızlandıracağını düşünüyorum. Bu konuda gerçekleştirecek olduğumuz fuarın üreticilere yol göstererek üretimlerini daha verimli hale getirecek ekipmanlarla buluşturacağına inanıyorum” diyerek fuarın Ödemiş ve üreticiler için önemine dikkat çekti.

Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, “Bölgemizde yıldız gibi parlayan iki sektörümüz var. Birisi süt üreticiliği, bir diğeri süs bitkileri sektörüdür. Biz Ödemiş deyince sütün, hayvancılığın, peynirciliğin herkesin aklına gelen nesnelerden olmasını isteriz. Bu konuda da üzerimize düşen görevleri gerçekleştirerek üreticimizi desteklemeliyiz. İşletmelerimizin yaşadığı sıkıntıları çözmeye çalışarak yıldız sektörlerimizi parlatmaya devam etmeliyiz” dedi.

Birlik beraberlik çağrısı

TAGYAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural söz alarak, “Türkiye’de üretilen sütün çok büyük bir kısmı, Küçük Menderes’te yani Ödemiş’te üretiliyor. Ödemiş’in böyle bir fuar aracılığıyla sesini herkese duyurması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Deveci, “Hepimiz Ödemiş’imizden sorumluyuz. Hayvancılığın sağlıklı yapılmasından, üretim değerinin artmasından da hepimiz sorumluyuz. Bu yüzden bu fuara hepimizin sahip çıkması ve destek vermesi, birlik beraberlik içinde olması lazım” dedi.

Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer de, “Ödemiş’te fuar fikrinin temeli, sütün verimini arttırıp Ödemiş’teki geliri arttırabilmektir. Bunu da gelişen teknolojiye hakim olarak gerçekleştirebiliriz. Üreticilerimiz fuara geldiklerinde farkındalıkları artarak kendi üretim tesislerini düşünüp kendilerine neler katabileceklerini bulmalıdırlar. Bunun için de fuarımızı geniş kapsamlı düzenlemekteyiz. Ulusal Fuar Takvimi’nde yer alan fuarımız sayesinde üreticiyle satıcıların yakın temas kurmalarını sağlayarak hızlı iletişimi amaçlamaktayız” şeklinde konuştu.

Köy Koop Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Türkön ise, “Fuar sayesinde üreticimizi bilinçlendirerek ihtiyacımız olan bilinçli üreticiyi oluşturmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!