Advert
Advert
Advert

Görevlileri alıkoydular saatlerce ikna olmadılar

Görevlileri alıkoydular saatlerce ikna olmadılar
Görevlileri alıkoydular saatlerce ikna olmadılar Küçük Menderes
Bu içerik 4090 kez okundu.
Advert

Tire ilçesine bağlı Başköy Mahallesi’nde geniş bir arazide jeotermal yapılmak istenmesine karşı çıkan vatandaşlar, inceleme için bölgeye gelen Tire İlçe Mal Müdürlüğü’nde çalışan üç görevliyi şirket çalışanı sanınca görevlileri alıkoydu. Tire Mal Müdürü Niyazi Kesim ve Tire Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Salih Sungurtekin de bölgeye gelirken iki görevli de vatandaşları saatlerce ikna etmek için çalıştı ve gergin anlar yaşandı. 
 

Başköy’de jeotermal yapılmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Dün yapılan toplantının ardından bugünde bölgede gerginlik yaşandı. Mal Müdürlüğü’nden bölgeye gelen görevlilerin yolu, jeotermal şirketinin çalışanı olduğu öne sürülerek köylüler tarafından kesildi. Şahısların aracında ya da üzerinde görevlendirme yazısı olmadığını iddia eden köylüler, şahısların gitmelerine de izin vermedi ve adeta alıkoydu. 
 

Görevliler rehin alındı, yol kapandı 
 

Daha sonra ise vatandaşlar kalabalıklaştı ve bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Yüzlerce vatandaş, 'Jeotermal istemiyoruz' sloganlarıyla duruma tepki gösterdi ve üç görevliyi bırakmadı. Dakikalarca köylüler ikna edilmeye çalışıldı ama vatandaşlar geri adım atmadı. Ardından kalabalık artınca yol trafiğe kapandı. Tire İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Okay Cansu da köylülerle uzun uzun konuştu, yolu açmalarını istedi fakat vatandaşlar ikna olmadı ve yetkililerin oraya gelmesini istedi. Daha sonra da durum, hemen Kaymakamlık ve Mal Müdürlüğü yetkililerine bildirildi. Tire Mal Müdürü Niyazi Kesim ve Tire Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Salih Sungurtekin de olay yerine geldi ancak durum değişmedi. 
 

Resmi izin yokmuş 
 

Mal Müdürü Niyazi Kesim, "Biz size konuyu anlatmak üzere geldik. Bu arkadaşlarımız, Mal Müdürlüğümüzün Milli Emlak Servisi’nde çalışan personel arkadaşlarımızdır. Kendileri, buraya hazine arazisinin son durumunu görmek ve tespit etmek üzere gelmişlerdir. Biz, hazine arazileri üzerinde izinsiz herhangi bir işlem yapılmaması için çalışıyoruz. Bugün buraya gelme amacımız budur. Biz sizin yanınızdayız, sizin tarafınızdayız. Kaymakamlığımızca ve Mal Müdürlüğümüzce jeotermal tesisin kurulması ya da işletilmesi konusunda herhangi bir izin veya onay yoktur. Personelimizin buraya gelme amacı, bu taşınmazda şirket izinsiz bir şey yapmış mı diye tespit etmektir. Biz, bu arazilere her zaman geliyoruz.

 

Şirket, İzmir Valiliği’nden arama ruhsatı almış. Bize arama yapacağı yerle ilgili dilekçe verdi. Biz de kendilerine yazı yazdık. Dedik ki; '5686 Sayılı Kanunun 12. Maddesi’ndeki bu hükümlere uyulması gerekir.' Gerekli izinlerin alınmadan hiçbir işlemin yapılamaması konusunda bir uyarı yazısı yazdık. Arama ruhsatı 2015 yılında verilmiş. Bize başvuruları 2017 yılında yapıldı. Biz de bilmiyorduk o zamana kadar. Biz de dedik ki onlara, 'Kesinlikle izinsiz kullanmayın.' Bu yönde bir yazı yazdık. Şu anda verilen bir izin de yok" dedi. 
 

Yağmur altında gergin anlar 
 

Yolu saatlerce trafiğe kapatan ve Mal Müdürlüğü’nden gelen üç kişiyi bırakmayan köylüler, bastıran sağanak yağışa rağmen yolu terk etmedi. Dakikalar içinde yoldaki herkes, kelimenin tam anlamıyla sırılsıklam oldu. Mal Müdürü Niyazi Kesim’in açıklamalarından da tatmin olmayan vatandaşlar, bölgeye valinin gelmesini istedi. Tartışma çıkarken zaman zamanda tartışmalar gerginliğe dönüştü. Vatandaşlar, yaklaşık dört saat sonra yolu açarak olaysız şekilde dağıldı ve görevlilerin gitmesine izin verdi. 

 

Haber: İlker Özekli

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm