Advert
Advert
Advert

O zorunluluk kaldırıldı

O zorunluluk kaldırıldı
O zorunluluk kaldırıldı Küçük Menderes
Bu içerik 1330 kez okundu.
Advert

İçişleri Bakanlığı, 2005 yılında yürürlüğe giren 'İş yeri, açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 10. maddesinde bulunan ticaret odalarına kayıtlı olanlardan ustalık belgesi istenmez' kısmını kaldırdı. İçişleri Bakanlığı artık bu sektörlerde faaliyet gösterecek olanlara ustalık belgesi zorunluluğu getirdi. 
 

2005 yılında yürürlüğe giren 'İş yeri, açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 10’uncu maddesinde bulunan ticaret odalarına kayıtlı olanlardan ustalık belgesi istenmez' şeklindeki yönetmeliğe son noktayı koydu. Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice imzalı açıklamada 13 yıldır bu durumun kendilerini sıkıntıya soktuğunu söyledi. 

"Uygulamanın kaldırılmasını başarmış bulunmaktayız" 
 

Yenice, konuyu ısrarla takip ettiklerini ve haksız rekabete neden olan uygulamanın kaldırıldığını ifade ederek, "İçişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında yürürlüğe giren 'İş yeri, açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 10’uncu maddesinde bulunan ticaret odalarına kayıtlı olanlardan ustalık belgesi istenmez' hükmü getirilmişti. Bu durumun düzeltilmesi için sektör temsilcileri gerekli çalışmaları başlatmıştı. 2005 yılında gelen 'Ustalık belgesi istenmez' hükmü teşkilatımızın ve odalarımızın hem üye hem de ekonomik kaybına sebep olmaktaydı. Federasyon yönetim kurulumuz olarak bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi konusunda Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğümüzün de desteği ile İçişleri Bakanlığımız nezdinde yıllardan beri büyük bir çaba harcanmıştır. Konunun ısrarlı takibi neticesinde haksız rekabete neden olan bu uygulamanın kaldırılmasını başarmış bulunmaktayız" dedi.

 

Haber: Şazenuş Keskin 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
18. MADDE UYGULAMALARI’NI ANLATTI
18. MADDE UYGULAMALARI’NI ANLATTI
Ödemiş fakültesini bekliyor
Ödemiş fakültesini bekliyor