Advert
Advert
Advert

Kıyafette yeni dönem başladı

Kıyafette yeni dönem başladı
Kıyafette yeni dönem başladı Küçük Menderes
Bu içerik 867 kez okundu.
Advert

TSK, Emniyet ve Jandarma Genel Komutanlığı personelinin elbiselerinin dayanıklılıklarının test eden bilim insanları, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için orman yangınlarında görev yapan personelinde elbiselerini kontrol etmeye başladı.  Ege Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde orman yangınlarında görev alan personelin kıyafetlerinin uygunluk testleri, Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKAUM) tarafından yapılıyor. 
 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personelinin Egeli uzmanların onayından geçen kıyafet ve teçhizatları kullandığını ifade eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın orman yangınlarıyla mücadelede kullanmak üzere satın aldıkları elbiseleri de test ettiklerini söyledi.

 

Prof. Dr. Budak, "Ege Üniversitesi olarak yine kritik bir görevi üstlendik. Daha önce askerimizin, polisimizin giydiği kıyafetlerle ilgili testleri yapıyorduk. Özellikle Afrin Operasyonu sırasında bu konudaki çalışmalarımız çok gündeme gelmişti. Şimdi ise Tarım ve Orman Bakanlığımızın orman yangınları ile mücadelede kullanmak üzere satın alacağı, yanmaya dayanıklı elbiselerin teknik şartnameye uygunluklarını TEKAUM bünyesinde bulunan laboratuvarlarımızda test ediyoruz. Bu kıyafetlerin yangına dayanıklılığı ve yangın sırasında fonksiyonel kullanımı alanındaki birçok analizi gerçekleştiriyoruz. Bu merkezimiz bünyesinde daha ileri testlerin de yapılabilmesi için bakanlıklarımız nezdinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Milli Savunma Bakanlığımız ile Emniyet Genel Müdürlüğümüz personelinin kullandığı kıyafetlerle yangınla mücadelede kullanılan kıyafetlerin analizlerini yapmaya devam edeceğiz. Akademik kadromuzun bilgi birikimi ve deneyimini daha da yukarılara taşımak için bu çalışmaları rektörlük olarak desteklemeyi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. 

 

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm