Advert
Advert
Advert

Kuldal: Suyu dikkatli kullanalım

Kuldal: Suyu dikkatli kullanalım
Kuldal: Suyu dikkatli kullanalım Küçük Menderes
Bu içerik 1131 kez okundu.
Advert

Haziran ayı başında Küçükmenderes Sulama Birliği başkanlığına atanan Nadir Kuldal, birlik olarak üreticilere Beydağ Barajı’ndan su vermeye devam ettiklerini belirterek, çiftçilerin telaş edip ihtiyaçtan fazla su kullanmamalarını istedi.

Baraj gölünde toplam su varlığının 5 milyon metreküplük seviyesinin altına düşmemesi gerektiğini belirten Kuldal, “Göreve geldiğimde yaklaşık %13’lük bir sulama suyumuz vardı. Ödemiş ovasına 1 Haziran tarihi itibarı ile su vermeye başladık. Barajdan çiftçilere 25 günlüğüne söz verilmişken biz Cuma günü itibarı ile 44 günü geride bırakmış olacağız. Elimizden geldiğince su vermeye devam edeceğiz ama bizim de baraj gölündeki su miktarına dikkat etmemiz gerekir. Burada bir sistem ve canlı varlığı var. Eğer bunlara dikkat etmeden su vermeye devam edersek, sistemi kirleterek tehlikeye atmış oluruz” dedi.

Ürün çeşitliliğine bakmaksızın çiftçilerden dekar başına 20 tl talep ettiklerini belirten Kuldal, “Suyun hem günlük yaşantımızda hem de tarımsal faaliyette ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Biz çiftçilerimizden suyumuzu dikkatli kullanmalarını ve gereğinden fazla su harcamamalarını istiyoruz” dedi.”

Havaların aniden ısınması nedeniyle suya daha fazla ihtiyaç duyduklarını ifade eden üretici Hasan Bayırlı da “Bölgemizde 150 bin civarında büyükbaş hayvan var. Bunları duyurabilmek için yeme ihtiyacımız var. Şu an silajlık mısırlar olgunlaşma üstünde ve suya ihtiyacı var. Barajdaki sulama suyunun azaldığını duyuyoruz. Çiftçi arkadaşlarımızdan daha dikkatli olmalarını beklerken, ilgililerin de surunu çözmek adına girişimlerde bulunmasını bekliyoruz” dedi.

SS Kaymakçı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı da çiftçilerin susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını belirterek şunları söyledi: “Çiftçilerimiz baraj suyunun kesilmesi ile susuzlukla karşı karşıya kalacaklar. Birçok arkadaşımız baraj suyu geldi diye eski sondaj kuyularını gömdü. Şimdi yeni kuyular açılmasına da izin verilmiyor. Yeni sondaj kuyularının açılmasına izin verilmesi gerekir yoksa meyve bahçesi sahibi üreticilerimizle tarımsal faaliyet yapan çiftçilerimiz büyük mağduriyetler yaşayacak”

Selim Şahan

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm