Advert
Advert
Advert

İmar barışı için masa kuruldu

İmar barışı için masa kuruldu
İmar barışı için masa kuruldu Küçük Menderes
Bu içerik 690 kez okundu.
Advert

Torbalı Belediyesi, Başkan Adnan Yaşar Görmez’in talimatı ile İmar Barışı Masası kurdu. Torbalı’daki binlerce binayı ilgilendiren imar barışı için ilçe halkına danışmanlık ve teknik destek verilmek üzere kurulan masaya Torbalı halkı yoğun ilgi gösteriyor. Çalışmaları yerinde denetleyen Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İmar Barışı Masası’nı vatandaşa kolaylık sağlamak amacıyla kurduklarını ve ilçe halkının bu hizmetten rahatça yararlanabileceğini söyledi. 

“Tapu yerine geçecek” 
 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan İmar Barışı’nın Torbalı’daki binlerce haneyi ilgilendirdiğini belirten Başkan Görmez, “Kesin rakam vermek mümkün olmasa da özellikle Subaşı, Pamukyazı, Çaybaşı, Atatürk, Özbey, Yeniköy, Çapak, Ayrancılar ve Türkmenköy mahallelerinde daha yoğun olmak üzere ilçe genelinde binlerce haneyi ilgilendiren İmar Barışı Yasası önemli bir fırsat. Bu yasa ile birlikte Torbalı’daki binlerce haneye Yapı Kayıt Belgesi verilecek ve bu belge, tapu yerine geçtiğinden dolayı ilçemizde kaçak yapı kalmayacak” dedi. 

Yasaya ilave edilen imar barışı ile ruhsatsız ve iskansız yapıların kayıt altına alınacağını belirten Başkan Görmez, “Vatandaşlarımız imar barışından yararlanarak binalarına su, elektrik ve doğalgaz alabilecekler. Daha önce bu yapılarla ilgili alınan yıkım kararları ve tahsil edilemeyen idari para cezaları da iptal edildi” ifadelerini kullandı.


“2018’den önceki tüm yapıları kapsıyor” 
 

Tapu yerine geçecek Yapı Kayıt Belgesi’nin rayiç bedel üzerinden hesaplanacağını belirten Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Yasada belirtildiği üzere konutlar için yüzde 3, ticari alanlar için yüzde 5 gibi düşük bir rayiç bedelle vatandaşlarımız, tapu sahibi olabilecekler. Bu yasa, 2018 yılından önce yapılan tüm yapıları kapsıyor. Yasa kapsamına giren tüm vatandaşlarımızı bu fırsattan yararlanmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Çalışmaları yerinde denetleyen Başkan Görmez, “8 Haziran’da başlayan başvurular, 31 Ekim’e kadar devam edecek. Bu süre içerisinde imar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlarımıza teknik destek ve danışmanlık hizmeti vermek amacıyla İmar Barışı Masası kurduk. Burada üç arkadaşımız, vatandaşlarımıza yardımcı olacaklar. Bu ihtiyacı görüp çözüm üreten hükümetimize de tüm vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Haber: Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!