Advert
Advert
Advert

Başkan Kocaoğlu’ndan hodri meydan!

Başkan Kocaoğlu’ndan hodri meydan!
Başkan Kocaoğlu’ndan hodri meydan! Küçük Menderes
Bu içerik 748 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iki gündür İzmir’de çeşitli programlara katılan Başbakan Binali Yıldırım’ın iddialarına Beydağ’dan yanıt verdi. Akşam saatlerinde gittiği ilçenin meydanında kalabalık ve coşkulu bir topluluğa seslenen Başkan Kocaoğlu’na Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk ile CHP İlçe Başkanı Feridun Yılmazlar eşlik etti. Aziz Kocaoğlu, Beydağ’dan Başbakan’a “hodri meydan” dedi.

 

İzmir programları sırasında Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik ithamlarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım’ın kendisine karşı belediye başkanlığı seçimini büyük farkla kaybettikten sonra ‘ilk defa seçim kaybediyorum’ diye İzmir’e, Büyükşehir Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı’na yanlış bakmaya başladığını ileri süren Kocaoğlu, “İlk defa seçim kaybetmek diye bir şey yok aslında. İlk defa seçim kazanamadın. Erzincan’da 1. sıraya koymuşlar, milletvekili olmuşsun. İstanbul’dan 1. sıraya koymuşlar. İzmir’den iki defa 1. sıraya koymuşlar, milletvekili olmuşsun. Şimdi yine ilk sıradasın. En garantili yerde. Gelip benimle yarışsana. Tek dereceli, bir adamın seçildiği seçimde. 2019’da, sekiz ay sonra yerel seçim var. 31 Mart 2019’da… Buyur kardeşim!” şeklinde konuştu.

 

“Dibi delik barajla nasıl çözeceksiniz?”

 

Başbakan ve bakanların her İzmir programında, “Gördes Barajı ile İzmir’in 50 yıllık su sorununu çözdük” dediğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı, bu konuda şunları söyledi: “Millete yanlış bilgi vermeyelim. Gördes Barajı denilen barajda bundan 35-40 sene önce ne ben ne de AKP varken bir protokol imzalanmış. İzmir metropolünün suyunun karşılanması için. Bu protokol çerçevesinde bize 58 milyon metreküp su verecekler. Bunun için bir hat yaptılar, Gördes Barajı’ndan Belkahve’ye kadar. Biz de arıtmasını yaptık. Ama Gördes Barajı su tutmuyor. Kapasitesi 450 milyon metreküp. Ama en fazla 45 milyon, yani onda biri kadar su tutuyor. Onun da zaten 15 milyon metreküpü kullanılamıyor. Çünkü baraj delik. İki sene uğraştılar, deliği de kapatamadılar. Yani baraj var, suyu yok! ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne su vermeseydik İzmir susuz kalacaktı’ diyorlar. Biz o sudan hiç almadık ama barajın parasını ödüyoruz. DSİ yapıp da bize bağışlamıyor. Bütün parasını bizden alıyor. Hattı yaptılar, pompası eksik. Hat su kaçırıyor. O yüzden Belkahve’de 70 küsur milyon liraya yaptığımız arıtmayı 1.5 yıldır deneyemedik. Müteahhit yalvarıyor ‘Gelin şu arıtmayı teslim alın’ diye ama biz test edecek su bulamıyoruz. Çünkü Gördes’te su yok. Hani 50 yıllık su sorununu çözmüştünüz? Külliyen yanlış şeyler bunlar.”

 

“Hakkımı helal etmem”

 

Başbakan’ın İzmirli gazetecilerle buluşmasında söylediği “FETÖ, Büyükşehir Belediyesi’ne operasyon yapmasaydı İzmir’de birinci parti olurduk” şeklindeki sözlerine Başkan Aziz Kocaoğlu şu cevabı verdi:

“Önce ortaktılar, sonra bozuştular. Bize bugüne kadar pislik bulaşmadı. Çünkü yanlış adamla benim işim olmaz. Diyorlar ki, ‘Sen niye FETÖ’ye dava açmıyorsun?’ Kardeşim, benim başıma bu belayı polis, savcı, başsavcı, hakim açtı. Sen Başbakan olarak bana şunu söyleyebiliyor musun; ‘Bu polisler sahte, Türkiye Cumhuriyeti’nin polisi değil. Bu savcılar, hakimler sahte. Türkiye Cumhuriyeti’nin değil!’ ABD’de oturan, kimin adamı olduğu dünya alemce bilinen adama ben dava açacağım. Sen devlet olarak getiremiyorsun. Ben birine dava açsam Türkiye Cumhuriyeti’ne açacağım. Ama devletin tek bir kuruşunu bile tazminat olarak cebime koymam. Altı sene işkence çektirdiler bana ve personelime. O yüzden hakkımı helal etmiyorum.”

 

“14 ay önce de söz vermiştin, ne oldu?”

 

Başbakan Yıldırım’ın katı atık parasıyla ilgili olarak “Bunun yasal dayanağı yok, bu haraca girer. Dava açın, iptal edilsin” şeklindeki sözlerine de tepki gösteren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Sayın Başbakan, 14 ay önce de İzmir’e gelip katı atık parası için ‘Ben bunu kaldıracağım. Bu haksız’ demişti. Ne oldu, niye kaldıramadın? Katı atık vergisi, atık su parası diye bir şey yoktu. Bunları bu hükümet çıkarttı. Kanunen çıkarttığın vergiyi senin belediye başkanın tahsil etmek zorunda. Türkiye’nin her tarafında yasal olarak bu vergi alınıyor. İptal edin o zaman. Biz almaya hevesli değiliz. Bunu CHP’liler alıyor da AKP’li belediyeler almıyor mu? Kanunen çıkartmışsın” şeklinde konuştu.

 

“Nerede bu 66 katrilyon lira?”

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, kente hükümet tarafından yapılan yatırım miktarıyla ilgili söylemlere de şu yanıtı verdi: “Geliyorlar, gidiyorlar. ‘İzmir’e şu kadar katrilyonluk yatırım yaptık’ diyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı ne derse desin Büyükşehir’in muhasebesi vardır. Aynı şekilde Maliye Bakanlığı’nın da. Devletin, milletin parasını harcıyoruz. Bizim yaptığımız yatırım belli. 14 yılda 16 milyar liraya gidiyor. Hükümetin de 13-14 milyar lira civarında. Bizden düşük. Veysel Eroğlu geliyor, 74 milyar lira yatırım yaptık diyor. Başbakan gelmiş dün, 66 katrilyon lira demiş. Ya kardeşim, bu devletin hesabı, muhasebesi var. Hepsi orada yazıyor. Gizli saklı değil ki! 2011 yılında Sayın Binali Yıldırım, İzmir’de ilk de aday olduğunda ‘35 İzmir, 35 proje’ açıkladı. Dün İzmir’de ‘Bunlardan dokuz tanesini yaptım’ demiş. Yedi yılda çoğu kayda alınmayacak dokuz proje. Peki kalan 26 tane proje nerede? Başlandı mı? İzmir’e şöyle yatırım yapıyoruz, böyle yapıyoruz diyorsunuz. Ben sabah akşam dolaşıyorum kentte, bir yatırımlarını görmüyorum. Lafa geldi mi tamam!”

 

Haber: Özcan ÇETİN

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!