Advert
Advert
Advert

Kimi ayakkabısının, kimi oyuncağının pilini getirdi

Kimi ayakkabısının, kimi oyuncağının pilini getirdi
Kimi ayakkabısının, kimi oyuncağının pilini getirdi Küçük Menderes
Bu içerik 407 kez okundu.
Advert

Atık pillerin doğaya gelişigüzel atılması sonucu içindeki civa, kadmiyum, kurşun gibi ağır metallerin serbest hale geçerek doğayı kirletmesinin önlenmesi amacıyla 21 yıldır düzenlenen "İzmir Atık Pil Toplama Kampanyası", yeni bir rekora sahne oldu. Kampanyaya büyük ilgi gösteren İzmirli çevre dostları, toplam 60.5 ton kullanılmış pil toplayarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Kampanyaya en büyük katkıyı yapanlar ise yine ödüllendirildi. Yetişkinler, gençler, çocuklar, okullar, anaokulları, muhtarlıklar, ilçe belediyeler ve Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi olmak üzere sekiz kategoride dereceye girenlere ödülleri, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen törenle verildi. Çevre dostları notebook, tablet bilgisayar, masaüstü bilgisayar, yazıcı, spor seti, satranç seti ve interaktif dokunmatik akıllı tahta gibi ödüllerin sahibi oldu.

 

Artık ayakkabıları ışıksız

 

Okullar kategorisinde en çok pil toplayanlar arasında yer alan Mürşide Akyüz İlkokulu öğrencileri, yıl boyunca marketlerden, alışveriş merkezlerinden, oyuncaklarından topladıkları pillerle kampanyaya destek oldu. Okulun 8 yaşındaki öğrencisi Efe Dalyan ise ayakkabısını göstererek, "Işıklı ayakkabımın pilini bile atık pil toplama kumbarasına attım. Artık ayakkabımı ışıksız giyiyorum. Ödül almak, beni ve arkadaşlarımı çok mutlu etti. Yıl boyunca atık pil biriktirdik. Çok mutluyuz" diye konuştu.

 

“Teşekkürler İzmir”

 

Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, dünyanın en önemli sorunlarından birinin çevre diğerinin sağlıklı gıda temini olduğunu belirterek artık okyanusların bile kirlenmeye başladığını söyledi.

 

Teknolojinin beraberinde felaketi de getirdiğini, bunun için çevrenin korunmasına ve geri dönüşüme önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Aydoğan, "Yetiştirdiğimiz çocuklar, çevre bilinci konusunda bizden daha bilinçli olacaklar. Çocuklarımız, yarınlarımızın ümitleri. Geçtiğimiz yıl atık pil toplama kampanyasında 39.7 ton atık pil toplamıştık. Bu yıl rakamın 40 tonun üzerine çıkacağını tahmin ediyorduk ama 60.5 tona ulaştık. Bu, çok umut verici bir rakam. Kampanyaya katılan tüm kurumlara, çocuklarımıza, gençlerimize, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kampanyayı 21 yıl devam ettirmek de ayrı bir başarı. Büyükşehir Belediyesi, bu kampanyanın amiral gemisidir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun liderliğinde İzmir, Türkiye'de çevre yatırımlarında örnek kent haline gelmiştir" diye konuştu.

 

21 yılda 323.5 ton

 

Projenin başlangıcından günümüze kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde  toplam 323.5 ton atık pil toplandı ve toplanan piller, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından lisanslı tesislerde bertaraf edildi.

 

Bu yıl Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, TAP ve ilçe belediyeleri işbirliğinde toplanan atık pil miktarları, kategoriler itibariyle değerlendirildi. Atık Pil Toplama Kampanyası'na getirilen pillerin toplamı, yıllar itibari ile artarak 2015 yılında 37.8 ton, 2016 yılında 37.9 ton, 2017 yılında 39.7 ton, 2018 yılında ise 60.5 tona ulaştı.

 

Haber: Emine Hilal ZORLU

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DSP'de Ödemiş için yeni aday arayışı
DSP'de Ödemiş için yeni aday arayışı
Fırın Kafe için bir ihale daha!
Fırın Kafe için bir ihale daha!