Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ödemiş’ten bir ton yaş koza beklentisi

Ödemiş’ten bir ton yaş koza beklentisi
Ödemiş’ten bir ton yaş koza beklentisi Küçük Menderes
Bu içerik 662 kez okundu.
Advert

Bursa Koza Birlik tarafından Ödemiş ve çevresinde yürütülen ipek böceği üretim çalışmalarında hasat dönemi başladı. Koza Birlik, bölgedeki üretimden bir ton civarında yaş koza alımı yapmayı bekliyor. 
Ödemiş’in Köseler mahallesinde üç yıldır yapılan ipek böceği üretimi hasadı için bölgeye gelen Koza Birlik Ege Bölge Sorumlusu Ziraat Mühendisi Faik Ramazan Akyüz, bölgeden bir ton civarında yaş koza alımı yapmayı beklediklerini söyledi.

Ödemiş ve çevresindeki Tire ve Bayındır’ın dağ köylerinde bu yıl 50 kutu ipek böceği larvası dağıttıklarını söyleyen Akyüz, her kutuda ortalama 20 bin larva bulunduğunu belirterek, "25 üreticimiz, ipek böceği üretimi ile ilgileniyor. Larvaların gelişimi, 45-50 gün sürüyor. Biz, üretim yapmak isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz larva desteği sunuyoruz. Köseler’de yapılan üretimden 100-150 kilo civarında yaş koza bekliyoruz. Yaş kozanın kilosu 55 lira. Düzenli ve bilinçli bir üretim yapıldığında 50 günde iyi bir ek gelir elde edilmiş oluyor. İpek böceği, dut yaprakları ile besleniyor. Diğer maliyet unsurları bir kez alındığında ilerleyen her yılda kullanılabiliyor" dedi. 

Köseler’de üç yıldır üretim yaptıklarını söyleyen Şükran Özkan da, "Köyümüzdeki okula gelir elde etmek amacı ile bu işe başladık. Geçen yıl 88 kilo yaş koza elde ettik. Bu yıl beklentimiz daha fazla. Üç yıl içinde okula gelir elde edelim derken bazı arkadaşlarımız da işe meraklandı. Köyde birkaç kişi koza üretmeye başladık. Evimize ek gelir oluyor” diye konuştu.

Haber. Bilgehan SAKICI 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da kaçak akaryakıt iddiası
Kiraz’da kaçak akaryakıt iddiası
Atlar, yeni pistte rahvan koştu
Atlar, yeni pistte rahvan koştu